Chruščov neudržel v OSN emoce na uzdě a bušil botou do stolu

Chruščov neudržel v OSN emoce na uzdě a bušil botou do stolu zdroj: Mikanet.com

12. 10. 2012, 18:46 | Michal Karas

stalo se 12. října 1960 60. léta

New York, USA – Na Valném shromáždění OSN se dnes stalo něco nevídaného. První tajemník Komunistické strany Sovětského svazu Nikita Sergejevič Chruščov si totiž při reakci na názor o světovém imperialismu Lorenza Sumulona, který zastupoval Filipíny, zul botu a začal s ní bušit do stolu.

Přestože byl v sále velký počet lidí, neví se přesně, jak se situace odehrála. Konflikt byl jistě zapříčiněn Lorenzem Sumulongem, vedoucího delegace Filipín. Ten kritizoval postoj Sovětského svazu za obsazování střední a východní Evropy, kde obyvatele zbavují svobody a přitom obviňují Západ z imperialismu. Na to si Chruščov vyzul jednu ze svých bot, začal s ní bušit do stolu a reagoval slovy: „Jseš chudej Filipíňák! Blbej poskok a lokaj imperialistů!“

„Ať už se incident stal jakkoliv, je pro nás zarážející, že si takto vysoce postavený státník dovolí reagovat. Příště by se měl jistě krotit,“ okomentoval incident americký prezident Dwight D. Eisenhower.

[poll id=”83″]

Křištálová kouleVěštecká koule

Později vyjde najevo další teorie o tomto incidentu. Postará se o ní korespondent New York Times Benjamin Welles. Nikita Chruščov si prý botu opravdu zul, ale jen s ní demonstrativně udeřil do řečnického pultíku.

Další verzi toho příběhu světu sdělí Chruščovova vnučka Nina. Její dědeček prý měl ten den nové těsné boty, které si na konferenci sundal a během bušení do pultíku mu spadly hodinky, pro které se sehnul a na protest použil zmíněnou volnou botu.

Podle dalšího tehdejšího svědka – zřízence z OSN si však Chruščov botu sundat ani nemohl, a to kvůli své tělnatosti a malému prostoru za lavicemi zasedajících.

Celosvětově bude Chruščovova postava brána velmi pozitivně, protože na že na XX. sjezdu strany v roce  1956 přednesl projev O kultu osobnosti a jeho důsledcích, ve kterém kritizuje Stalina. Nechá také propustit miliony vězňů a zajatců z gulagů a koncentračních táborů. Doma bude však  hodnocen velmi negativně, někteří členové strany ho budou označovat za zrádce. Ve své funkci skončí 14. listopadu 1964. Umírá 11. září 1974 na srdeční selhání.

Zdroj: CT24.cz, Wikipedia.org

Témata: bota, Nikita Sergejevič Chruščov, osn

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

  • Ať tak či onak,

    MoB, 12. 10. 2012 19:57

    Reagovat

    Ať tak či onak, ruský imperialismus v té době také vrcholil, takže Chruščov jistě věděl, o čem mluví. Každopádně to byl – jako v té době asi většina politiků z divokého Východu – nebezpečný buran. Docela chápu, že si nikdo z přítomných raději nic nepamatoval – asi se jim už tenkrát doneslo, jak se s nepohodlnými svědky zachází v říši velkého sovětského bratra.

Sobota 31. 10. 2020, včera měl(a) svátek Tadeáš

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt