Císař Napoleon III. zajat Prusy u Sedanu, podepsána kapitulace

Císař Napoleon III. zajat Prusy u Sedanu, podepsána kapitulace zdroj: Wikipedia.org

2. 9. 2012, 15:06 | Tadeáš Sedláček

stalo se 2. září 1870 19. stol.

Sedan – Prusko-francouzský konflikt směřuje ke svému konci. Po včerejší krvavé bitvě u Sedanu, která skončila francouzskou porážkou, byl dnes ráno pruským velením zajat francouzský císař Napoleon III.

Ten se nechal před několika měsíci vyprovokovat pruskou diplomacií a vyhlásil Prusku (potažmo celému Severoněmeckému spolku, o jehož vzniku jsme vás informovali dříve) válku.

Francie však na válku nebyla dobře připravena. Na rozdíl od pruské armády, ta francouzská nebyla konsolidovaná – vojska byla rozprostřena po celém světě a v kontinentální Francii jich bylo tuze málo.

Když se tedy první válečné operace začaly vyvíjet v Napoleonův neprospěch a pruská armáda obklíčila alsaskou armádu, císař se rozhodl ujmout velení a vydal se s vlastní armádou na východ. Avšak byl zastaven a odříznut hned u Sedanu, městečka poblíž belgické hranice. Zde svedl neúspěšnou bitvu, na jejímž konci bylo na sto tisíc zajatců, dnes ráno byl zajat i samotný císař.

Dnes byla také oficiálně podepsána kapitulace, Francie je tak vydána Prusům na pospas.

Křištálová kouleVěštecká koule

Porážka otřese Francií více, než se dalo čekat. V celé Francii začnou sporadicky propukat desítky menších či větších revolucí, ať už proti nenáviděným okupantům, či proti císařskému zřízení. Paříž si projde velice temným obdobím s názvem Pařížská komuna, kdy se bude spodina Paříže snažit neúspěšně nastolit komunistický ideál v praxi. Naopak Prusko vyjde z konfliktu posíleno a přemění Severoněmecký spolek v Německé císařství (proběhne anexe jihoněmeckých zemí a Alsaska-Lotrinska). Celý konflikt znesváří Němce a Francouze na dlouhá desetiletí.

Zdroj: cs.wikipedia.org

Témata: Francie, kapitulace, Německo, Prusko

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pátek 30. 10. 2020, včera měl(a) svátek Silvie

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt