Disneyland otevřel své brány veřejnosti

Disneyland otevřel své brány veřejnosti zdroj: Welcometosocal.com

17. 7. 2010, 12:56 | Jakub Hanyáš

stalo se 17. července 1955 50. léta

Los Angeles – Přesně po roce výstavby a mnoha letech plánování se pro veřejnost konečně otevřel obrovský zábavní park Disneyland, který je uskutečněním snu Walta Disneyho, ikony animovaných filmů a jedné z nejvýraznějších postav, co se amerického filmu týče. Park se rozkládá na 160 akrech a obsahuje 20 atrakcí, které jsou určeny jak pro děti, tak pro jejich rodiče, takže se může celá rodina bavit dohromady.

Zahajovací den ale neproběhl tak hladce, jak by si Walt Disney a jeho organizátoři přáli. Na zahájení bylo pozváno 11 tisíc lidí, ale došlo k falšování lístků, což zapříčinilo obrovský nával lidí, kteří naplnili park k prasknutí – celkově jich organizátoři napočítali kolem 24 tisíc. Malou katastrofu ještě zhoršily nezvykle vysoké teploty dosahující až k 38 stupňům Celsia, kvůli kterým se roztavil asfalt na chodnících a mnoho dam mělo problém se svými podpatky. A aby toho nebylo málo, přestaly fungovat ozdobné fontány (i ty, ze kterých mohli návštěvníci pít), a tak si musel Walt Disney vybrat, zda budou fungovat záchody nebo fontány. Veřejnost bohužel považovala nefunkčnost fontán za účelovou, neboť celé slavnostní zahájení sponzorovala společnost Pepsi, a tak si lidé mysleli, že je to jen marketingový tah, jak podpořit prodeje jejich nápojů.

Otevření parku předcházely dlouholeté přípravy. Původní nápad na výstavbu zábavního parku Disney dostal, když byl na návštěvě jiného zábavního parku se svou dcerou. Zatímco ta se vozila na atrakci pro malé děti, Disneyho napadlo postavit park, kde by se rodiny nemusely kvůli zábavě rozdělovat, ale kde by se mohly bavit společně. Jeho nápad ještě podpořily četné dopisy od jeho fanoušků, kteří se dožadovali návštěvy jeho filmového studia – a protože tam nebylo pro fanoušky zase tolik k vidění, rozhodl se je Disney uspokojit takto. Disney tedy začal navštěvovat různé jiné zábavní parky a hledal inspiraci. Původní plán “Mickey Mouse Parku”, jak se měl park nejdříve jmenovat, počítal s pouhými 8 akry plochy a pár skromnými atrakcemi. Čím déle ale Disney plánoval, tím více mu bylo jasné, že musí postavit něco megalomanského, což se mu jednoznačně povedlo.

Doufejme, že v příštích týdnech napraví Disneyland svou pověst, která pravděpodobně pod dnešním dni nebude zrovna valná, a že učiní ze svého parku příjemné místo pro trávení času s rodinou.

Křištálová kouleVěštecká koule

Reakce veřejnosti na první den byly nakonec natolik špatné, že se Disney nakonec dokonce rozhodl posunout výročí otevření o den později, na 18. července. Pověst parku se ale naštěstí následující dny o mnoho zlepšila a dnes, 55 let po jeho otevření, se jeho návštěvnost pohybuje okolo 16 milionů návštěvníků ročně, což ho činí jedním z největších a nejnavštěvovanějších parků na světě.

Zdroj: ČT24.cz, Wikipedia.org

Témata: animovaný film, atrakce, Disney

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 28. 5. 2020, včera měl(a) svátek Valdemar

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt