Do Evropské unie vešli obyvatelé Evropského společenství bez oslav

Do Evropské unie vešli obyvatelé Evropského společenství bez oslav zdroj: Globalmediastudies.blogspot.com

2. 11. 2012, 17:48 | Jakub Hájek

stalo se 2. listopadu 1993 90. léta

Brusel – Evropské společenství zahájilo novou etapu na cestě ke sjednocené Evropě, když včera vstoupila v platnost smlouva o Evropské unii.

Ta ovlivní politické i ekonomické osudy 346 milionů obyvatel evropské dvanáctky. „Opouštíme Evropské společenství a vstupujeme do Evropské unie,“ prohlásil portugalský premiér Anibal Cavaco Silva.

Tento krok však neprovázely oslavné ohňostroje, a to i přesto, že byly Dušičky a ve většině zemí bylo volno. Západní Evropa se nyní potýká s břemenem osmnácti milionů nezaměstnaných a padesáti milionů lidí žijících na hranici chudoby.

Smlouva vstoupila v platnost s roční zpozděním a její realizace byla na vážkách do poslední chvíle. Sporný byl i sám název, neboť britský premiér John Major dával před Evropskou unií přednost současnému názvu „Evropské společenství“.

Přestože včerejšek definitivně ukončil 18měsíční kampaň plnou sporů, Evropa zůstává nadále nejednotná v otázce, kam až má integrace zajít a v jakém tempu má probíhat. V dosažení smělých cílů vytyčených před dvěma roky v Maastrichu – jednotné měny, společné obranné a zahraniční politiky a jednotného občanství – může unie doufat nejdříve na přelomu tisíciletí.

Prozatím se občané dnešní dvanáctky stávají automaticky i občany států unie s plnou svobodou pohybu, pobytu a zaměstnání, jimž v případě nouze musí vyjít vstříc ambasáda kteréhokoli členského státu. Ve všech státech s výjimkou Británie pro ně budou platit i stejné pracovní podmínky a práva. Bohatší státy budou převádět peníze do zvláštního fondu, z nějž se pak bude v chudším Řecku, Španělsku a Portugalsku financovat doprava a komunikace.

Nejpozději v roce 1996 má začít fungovat společná ústřední banka, jež bude vydávat jednotnou měnu. Jejím předstupněm je měnový institut, jenž od 1. ledna zahajuje činnost ve Frankfurtu nad Mohanem.

Zdroj: MF Dnes, 2. listopadu 1993, str. 1

Témata: Evropská unie, Evropské společenství, Maastrichtská smlouva

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 3. 12. 2020, včera měl(a) svátek Blanka

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt