Drama v Mnichově. Teroristé zajali izraelské sportovce

Drama v Mnichově. Teroristé zajali izraelské sportovce zdroj: Nox-mag.com

5. 9. 2010, 15:57 | Marek Hnátek

stalo se 5. září 1972 70. léta

Mnichov – Svět je v šoku. První olympijské hry po Druhé světové válce, které mají Evropě vrátit hrdost, se mohou proměnit v obrovskou tragédii. Kvůli nízkým bezpečnostním opatřením pronikli arabští teroristé do olympijské vesnice a zaútočili na izraelskou výpravu. Zajali jedenáct sportovců, z nichž minimálně jeden je mrtvý. Za jejich propuštění požadují vydání teroristů z izraelských a německých věznic. Izrael však jejich požadavky odmítl.

[poll id=”7″]

Co se stalo – průběh útoku až do dnešních 15.00

Půlhodiny po půlnoci se izraelští sportovci vrátili na pokoje z divadelního představení a krátce nato šli spát. O půl páté ráno útočníci překonali plot, dostali se do olympijské vesnice a vtrhli na izraelské ubikace. Dle zpráv od desítek novinářů v okolí drží jako rukojmí deset sportovců. Jedenáctý rukojmí, trenér Moše Weinberg, je mrtvý. Než teroristé zajali celou družinu, stačili utéct do bezpečí pouze trenér Tuvja Sokolovski a G. Tsabari.

Kolem páté hodiny byla zmobilizovaná policie a vláda. Olympijská vesnice je záhy nato neprodyšně uzavřena. Zároveň byli informováni představení Izraele.

Od rána probíhá vyjednávání

Mnichov 1972
Vyjednávání s teroristy

Teroristé požadují vydání a bezpečnou cestu do Egypta pro 234 věznů v izraelských věznicích a dvou teroristů vězněných na německém území. Jako důkaz svého přesvědčení vyhodili na ulici tělo zavražděného Moše Weinberga. Celá situace je kritická.

Požadavky měly být splněny do 9. hodiny ranní, nebylo jim ale vyhověno. Už kvůli krátké časové lhůtě. Teroristé vyhrožovali, že při nesplnění zabijí každou hodinu jednoho rukojmího. V 8.45 přistoupili na prodloužení ultimáta, které jim navrhla německá strana. Nejdříve na dopoledne, později do současných 15.00.

Izrael se však prostřednictvím Goldy Meirové vyjádřil, že požadavky teroristů nevyslyší. Podle dostupných informací nebyl naštěstí zabit žádný další rukojmí.

Po poledni byli na střechu komplexu neuváženě vyslání policisté v teplákových soupravách – teroristé je zahlédli v televizních záběrech a vynutili si jejich okamžité stažení.

Celá situace je komplikována německým federálním právem, které neumožňuje vyslat na území Bavorska cizí vojáky včetně speciálního protiteroristického komanda. Bavorská strana jakékoli zásahy zvenčí odmítá. Vše nyní spočívá na její vládě, policii a narychlo sestavených týmech.

Teroristům pomohla nízká bezpečnost

Ve snaze o uvolněnou atmosféru pořadatelé odsunuli bezpečnost na druhou kolej. Sportovci chodili tam a zpátky do olympijské vesnice, aniž by je kdokoliv kontroloval. Policisté ve skromných počtech nebyli ozbrojeni. O tom, že nikdo nečekal komplikace, svědčí i to, že nicnetušící američtí olympionici dokonce pomohli teroristům dostat se do tábora.

Na nízkou bezpečnost upozorňoval vedoucí izraelské výpravy Šmuel Lalkin. Jeho stížnosti však byly ignorovány. Němci odmítli povolit izraelské výpravě vlastní ochranku. Nic na tom nezměnil ani fakt, že například egyptští a němečtí atleti ozbrojenou ochranu mají.

Hry přesto pokračují

I přes udivenou veřejnost a sportovce se soutěží o medaile. V osm hodin ráno byl zahájen soutěžní program s velkou cenou v drezúře. Odpoledne se uskutečnil basketbalový zápas.

Křištálová kouleVěštecká koule

Celá tragická akce vstoupila do dějin pod názvem „Černé září“. Při samotném přepadu v olympijské vesnici a přesunu rukojmích na jedno místo byli zabiti dva Izraelci, trenér Moše Weinberg a J. Gutfreund. Při následné policejní akci na letišti a pokusu o vysvobození rukojmích přišlo o život všech zbývajících devět sportovců. Celkově si incident vyžádal jedenáct mrtvých Izraelců, pět teroristů a jednoho německého policistu.

Po 15. hodině teroristé prodloužili ultimátum na 17.00. Pak se dohodli s vyjednávači – se souhlasem rukojmích chtěli odletět do ciziny. Na letiště se dostali pomocí blízko postavených vrtulníků, ke kterým je po 22. hodině přivezly autobusy od ubikace.

Krátce po půl jedenácté teroristé s rukojmími přistáli na letišti a vydali se zkontrolovat přistavený boeing. Ten byl ještě před chvílí plný policistů, kteří měli únosce zadržet. Ze strachu však letadlo opustili.

Po nedostatečné přípravě bylo na místě málo ostřelovačů. Když se únosci vraceli z prohlídky letadla, dostali ostřelovači rozkaz k útoku. Zneškodnili pouze jednoho z útočníků. Následovala divoká přestřelka, během níž se teroristům podařilo rozstřílet světlomety osvětlující letiště.

V nastálém zmatku si únosci přesto všimli blížících se obrněných transportérů (ty uvízly v dopravní zácpě a teprve teď se dostaly na letiště). Uvědomili si bezvýslednost své situace a jeden z nich vhodil do vrtulníku s rukojmími granát. Stroj explodoval. Tři Izraelci byli okamžitě mrtví, čtvrtý se krátce nato udusil. Další z teroristů postřílel zbytek izraelské výpravy.

Po zavraždění sportovců se teroristé pokusili utéct. Při útěku byl vůdce skupiny Ísa zastřelen, jeho zástupce Tonyho potkal stejný osud na blízkém parkovišti. Z osmi teroristů přežili tři, kteří byli po hodinové honičce zadrženi.

Přeživší teroristi byli později propuštění výměnou za rukojmí uneseného německého letadla. Byli však vypátráni a zabiti izraelskými agenty.

Německá a izraelská strana udělaly před i během incidentu řadu chyb, které měly za následek hladký průnik únosců do olympijské vesnice a nešťastný závěr na letišti.

Pomsta židovského státu

Izrael neponechal smrt svých sportovců bez odplaty. Rozhodl se pro rychlou a účinnou pomstu, která započala nálety na základny Fatahu v Libanonu a Sýrii. Proběhla operace Boží hněv. Byl vytvořen zvláštní Výbor X, který schvaloval zabití lidí předložených izraelskými tajnými službami. Cílem bylo zlikvidovat všechny, kteří se na mnichovském masakru podíleli.

Izrael si také uvědomil, že se s teroristy nevyjednává. Kdyby propustil vězně, pouze by to zvýšilo motivaci k dalším únosům.

Zdroj: Wikipedia.org, Neviditelný pes

Témata: Izrael, olympijské hry, Sport, terorismus

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Sobota 17. 4. 2021, včera měl(a) svátek Irena

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt