Edison přichází s novým vynálezem, který má zaznamenat zvuk

Edison přichází s novým vynálezem, který má zaznamenat zvuk zdroj: Wikipedia.org

21. 11. 2011, 12:05 | Petr Šrajer

stalo se 21. listopadu 1877 19. stol.

New Jersey – Thomas Alva Edison nás nepřestává překvapovat. Tento nedostudovaný vynálezce dnes totiž nahlásil další objev. Jedná se o přístroj, zvaný fonograf, který má sloužit k zaznamenávání zvuku.

Edison se očividně inspiroval u svého kolegy Leóna Scotta, který si v  roce 1857 patentoval přístroj, který nazval Phonautograph. Vynálezy totiž nemají podobný jen název, ale také hodně podobnou konstrukci a samozřejmě účel. Thomas svůj Fonograf ještě vylepšil, takže je konečně možné si nahrávku i přehrát, což Phonautograph neumožňoval.

Mohli bychom si tedy konečně poslechnout v klidu domova zpěváky a zpěvačky, na které teď musíme chodit na operu nebo na koncerty. Problém je ale v tom, že není možné dělat kopie válečků (na které se nahrává), takže se to musí řešit tím, že zpěvák musí zpívat do několika fonografů současně. To se samozřejmě podepíše i na ceně válečků.

Je ale vidět, že Edison rozhodně nezahálí, protože už mu vděčíme za vylepšení psacího stroje, uhlíkový reostat, a také za tiskací a bezdrátový telegraf. Většina těchto vynálezů pochází z jeho výzkumné laboratoře v Menlo parku, kterou si vědec nechal postavit za první výdělky ze svých patentů.

Za celou redakci mu přeji hodně štěstí a nápadů na další vynálezy.

Křištálová kouleVěštecká koule

Doba fonografu nebude mít dlouhé trvání. O rok později se totiž objeví gramofon pana Emilia Berlinera, jehož funkce fonograf zcela zastíní. Gramofon bude totiž nahrávat na ploché desky a ty už se dají množit lisováním, takž se nahrávky konečně dostanou mezi lidi.

Ale lenit nebude ani Thomas Alva Edison. Roku 1879 totiž objeví žárovku a tu bude následovat konifilm a také třeba elektromobil. Edison bude ještě dlouhá léta považován za jednoho z nejproduktivnějších a nejznámějších vynálezců všech dob.

Zdroj: Wikipedia.org

Témata: fonograf, Thomas Alva Edison, vynálezy

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Středa 2. 12. 2020, včera měl(a) svátek Iva

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt