Eduard VIII. abdikoval kvůli sňatku s rozvedenou ženou

Eduard VIII. abdikoval kvůli sňatku s rozvedenou ženou zdroj: Mexfiles.net

10. 12. 2012, 7:26 | Tadeáš Sedláček

stalo se 10. prosince 1936 ½ 20. stol.

Londýn – Britský král Eduard VIII. dnes abdikoval na svou funkci britského krále a de iure panovníka všech britských kolonií. V úřadu přitom nevydržel ani rok, na trůn nastoupil 20. ledna letošního roku po smrti svého otce Jiřího V.

Důvodem abdikace je Eduardovo zalíbení ve Wallis Simpsonové, což je mimo jiné dvakrát rozvedená žena. Pokud by se Wallis Simpsonová stala královnou po Eduardově boku, zvedlo by to jistě vlnu nevole u britské veřejnosti i anglikánské církve.

Král Eduard VIII. ještě před tímto zásadním rozhodnutím diskutoval s ministerským předsedou Stanleym Baldwinem možnost tzv. morganatického sňatku. To by znamenalo, že i přes formálně uzavřený sňatek by se Wallis Simpsonová nemohla honosit titulaturou a z manželství vzešlé děti by nebyly dědici trůnu.

Baldwin byl však neústupný a nabídl panovníkovi tři možnosti – sňatek proti vůli vlády (to by způsobilo její demisi a ústavní nepořádek), neuskutečnění sňatku a abdikace panovníka. Eduard se rozhodl pro třetí možnost a dnes podepsal abdikační listinu s účinností k zítřejšímu dni.

Kdo se ale stane následníkem bezdětného panovníka? Podle nástupnického zákona je jím jeho mladší bratr Albert, vévoda z Yorku. Ten však bude mít nesmírně těžkou posici – vždyť se stává panovníkem v době, kdy svět pozoruje rostoucí sílu a zájmy nacistického Německa i fašistické Itálie.

Křištálová kouleVěštecká koule

Svatba Wallis Simpsonové a Eduarda se uskuteční 3. června 1937 ve Francii na zámku Candé. Pro svoje sympatie s nacisty však bude Eduard přesunut na Bahamy, po válce dožije ve Francii, kde také zemře 28. května 1972. Albert bude korunován jako Jiří VI. a provede Britské impérium druhou světovou válkou i přeměnou na Commonwealth.

Zdroj: cs.wikipedia.org.

Témata: abdikace, Anglie, Británie, Britské impérium, Commonwealth, král, resignace, rezignace, Spojené království

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Úterý 20. 4. 2021, včera měl(a) svátek Rostislav

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt