EU zahájila přístupová jednání s Českou republikou

EU zahájila přístupová jednání s Českou republikou zdroj: Internet Info

30. 6. 2010, 12:55 | jaroslavpoks

stalo se 30. června 1998 90. léta

Brusel – Počínaje dnešním dnem je zahájen proces přijetí České republiky a dalších deseti států (Estonsko, Kypr, Litva, Lotyšsko, Malta, Maďarsko, Polsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko) do Evropské unie. Jedná se o největší plánované jednorázové rozšíření v historii Unie.

Dnes o tom v Bruselu rozhodli ministři EU15 – aktuálních členských států – spolu s ministry ucházejících se států o členství. Dovršili tak oficiální pozvání, jež bylo státům předáno 13. prosince 1997 v Lucemburku, kde bylo také dohodnuto, že Česká republika vstoupí do EU v rámci tzv. lisabonské skupiny, respektive s Estonskem, Kyprem, Maďarskem, Polskem a Slovinskem. Ostatní státy jsou nazývány takzvanou helsinskou skupinou.

Česká republika se o členství v Evropské unii uchází již od 17. ledna 1996, kdy minulá vláda Václava Klause podala přihlášku. Doposud není známo ani přibližné datum, kdy k rozšíření Unie o Česko dojde, nicméně optimistické názory mluví o přelomu druhého a třetího tisíciletí.

Křištálová kouleVěštecká koule

Přes několik překážek, především přes otázku romské menšiny a Benešovy dekrety, byl proces přijetí dokončen na zasedání Evropské rady v Kodani ve dnech 12. a 13. prosince 2002, přičemž oficiální přijetí bylo naplánováno na 1. května 2004.  Toho dne začala EU reprezentovat 25 států, včetně České republiky.

Zdroj: Euroskop.cz, Wikipedia.org

Témata: Evropská unie

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Neděle 12. 7. 2020, včera měl(a) svátek Olga

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt