Evropo, nepleť se do našich záležitostí, hrozí americký prezident

Evropo, nepleť se do našich záležitostí, hrozí americký prezident zdroj: Gilbertstuart.blogspot.com

2. 12. 2012, 17:03 | Jana Maxová

stalo se 2. prosince 1823 19. stol.

Washington – Prezident James Monroe dnes již posedmé předstoupil před Kongres Spojených států amerických.

Jeho vzkaz ale tentokrát zřejmě nezůstane bez následků. Je zřejmé, že Severní Amerika hodlá vyhlásit a striktně dodržovat politiku izolacionismu, která bude mít celosvětový dopad.

James Monroe před Kongres předstupuje každoročně. Ještě nikdy ale jeho projev nebyl tak odhodlaný. Vyzval Ameriku i svět, aby změnili pohled na západní polokouli. Podle Monroea se mají evropské, ale i další země držet dál od Střední a Jižní Ameriky, která je pod ochranou USA. Prezident se evidentně obává, že by se Evropané mohli znovu pokusit kolonizovat jihoamerické země. A tomu chce za každou cenu zabránit.

„Je nemožné, aby spojenci rozšiřovali svůj vliv do každé části každého kontinentu, aniž by tím ohrozili náš mír a štěstí,“ prohlásil před kongresmany Monroe, s nohavicemi jako vždy dosahujícími jen ke kolenům, s napudrovanou parukou s copem a na ní posazeným třírohým kloboukem.

„Nikdo také nemůže věřit, že by je naši jižní bratři přijali z vlastní vůle,“ dodal. Apeloval tak na neamerické země, aby se zdržely jakýchkoliv pokusů o získání vlivu ve státech pod ochranou USA. Monroe jim za to naopak slibuje, že ani Američané se nebudou plést do záležitostí Evropy nebo Asie. Pokud tedy v Evropě vypukne válka, USA do ní nebudou zasahovat.

Pokud by se cizí státy přece jen pokusily o vojenskou intervenci na západní polokouli, bude to podle Monroea považováno za “ohrožení míru a bezpečnosti” a “manifestaci nepřátelského postoje vůči USA”. A odpověď USA bude tvrdá.

Rozhodnutí pátého prezidenta Spojených států tak bude zřejmě zlomové pro celý svět.

Křištálová kouleVěštecká koule

Rozhodnutí Jamese Monroea vejde ve známost jako Monroeova doktrína. USA podle doktríny budou chránit Latinskou Ameriku před možnými kolonizátory, ale na sebe rozhodnutí vztahovat nebudou – pokud jim tedy přijde vhodné zasáhnout do dění na jihu vojensky, udělají to. K prvnímu porušení doktríny tak dojde ještě před světovou válkou – prezident Theodore Roosevelt v letech 1898 až 1902 zahájí válku s Filipínami, jež posléze Spojené státy obsadí. Spojené státy doktrínu dále budou dodržovat až do první světové války, do níž se zapojí teprve tehdy, když Němci potopí loď Lusitania, na níž se plaví i američtí občané.  Podobně budou vyčkávat i se zapojením se do 2. světové války. Ale ve 21. století doktrína přestane platit zcela – USA vojensky zasáhnou do dění na Blízkém východě.

Zdroj: www.wikipedia.org, www.ourdocuments.gov

Témata: James Monroe, USA

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Úterý 19. 1. 2021, včera měl(a) svátek Vladislav

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt