FBI zadržela slavného špióna

FBI zadržela slavného špióna zdroj: Wikipedia.org

28. 6. 2012, 15:19 | Michala Ondrušková

stalo se 28. června 1941 ½ 20. stol.

Washington – Federální úřad pro vyšetřování dnes zaznamenal skvělý úlovek. Po mnoha letech práce se totiž konečně podařilo zadržet slavného špióna, známého pod mnoha jmény i přezdívkami.

Frederick Joubert Duquesne, přáteli nazýván Fritz, se představoval také jako Frederick Fredericks, kapitán Claude Stoughton, major Frederick Craven, či Boris Zakrevsky, ruský vévoda, jehož identitu si vypůjčil.

Zadržen byl na základě obvinění ze špionáže pro Německo spolu s dalšími třiatřiceti členy svého špionážního kruhu. Bohužel pro něj byl jeden z členů nasazeným agentem, pracujícím pro americkou stranu.

Život “Fritze” je podobný dobrodružným románům a jistě by na nejednu takovou knihu vydal. Zdá se, že se špionem nestal pro peníze, ani ze sympatií k Německu, či jiné zemi, pro kterou pracoval, ale především kvůli silné nenávisti vůči Britům a Američanům.

Ač Duquesne žije již mnoho let v USA, narodil se v Jižní Africe a studoval v Londýně. Po vypuknutí druhé búrské války se ale vrátil do vlasti, aby bojoval na straně búrské armády, kde také získal hodnost kapitána. Jeho život však obrátilo naruby, když zjistil, že farma jeho rodiny byla zničena, jeho sestra zavražděna, a matka odvlečena do britského koncentračního tábora, kde také zemřela.

Jeho nenávist byla poté namířena nejen proti impériu, ale především proti polnímu maršálu Horatiu Kitchenerovi. Ten prosazoval brutální metody zacházení s búrskými obyvateli a taktiku spálené země. Za zabití Kitchenera a zničení křižníku HMS Hampshire dostal Duquesne později německý Železný kříž.

Byl několikrát zatčen, a několikrát také uprchl, či byl propuštěn. Údajně se v Brazílii zapříčinil o potopení dvaadvaceti britských lodí, když na ně umístil časované bomby, “přestrojené” za vzorky minerálů ze svého výzkumu.

Pracoval jako novinář, především známý válečný zpravodaj, lovec a také jako učitel střelby amerického prezidenta Theodora Roosevelta, v Bostonu si po válce otevřel restauraci. Už tehdy ovšem kolem sebe zřejmě soustřeďoval okruh agentů, pracujících pro Německo. Na jeho dopadení byla vypsána odměna padesát tisíc dolarů.

Protože Duquesne používal několik falešných identit, a dokonce jednou uveřejnil článek o své vlastní smrti (měli jej zabít jihoameričtí indiáni), není jeho dosavadní život zcela jasný, a můžeme jen doufat, že některé otazníky po svém dnešním zadržení sám zodpoví.

Nejednoho člověka by například zajímalo, kde je schováno zlato, které ještě za búrské války převážel, a později ukryl. Je možné, že toto, či jiná tajemství konečně objasní, pokud však, jako už tolikrát, opět neuteče.

Křištálová kouleVěštecká koule

Ne, tentokrát už “Muž, který zabil Kitchenera”, jak byl znám, neuteče. Bude odsouzen na 18 let za mřížemi. Spolu s ním budou odsouzeni i další z jeho okruhu v jednom z největších špionských procesů v USA.

Dohromady je odsoudí na více než 300 let. Duquesne bude po 13 letech propuštěn kvůli podlomenému zdraví, a zemře o dva roky později v New Yorku.

Některá svá tajemství si tento dobrodruh vezme do hrobu. Svět se nedozví, kam ukryl búrské zlato, a v podstatě ani to, jestli to byl opravdu on, kdo tak odvážně potopil křižník s nenáviděným Kitchenerem na palubě. Fešák “Fritz” se totiž vždycky celkem rád vytahoval…

Zdroj: Wikipedia.org, Google news – The Sunday Morning Star

Témata: Německo, šionáž, USA, válka

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

  • Mazak

    Veksl, 28. 6. 2012 16:55

    Reagovat

    Mazak ;)

Čtvrtek 27. 2. 2020, včera měl(a) svátek Dorota

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt