Francie pláče, král Ludvík X. zemřel

Francie pláče, král Ludvík X. zemřel zdroj: Livaux.free.fr

5. 6. 2011, 16:41 | Michal Beneš

stalo se 5. června 1316 starší

Vincennes – Celá Francie se ponořila do truchlivé nálady. Před rokem oženěný král francouzský a navarrský, Ludvík X.zvaný Svárlivý, dnes zemřel. Podlehl silné horečce, která ho sužovala již několik dní.

Ludvík X. se narodil 4.října 1289 v Paříži jako nejstarší syn krále Filipa IV. Roku 1305 převzal vládu nad Navarrským královstvím a oženil se s Markétou Burgundskou, která byla ovšem roku 1314 obviněna z cizoložství a uvrhnuta do vězení, kde o rok později zemřela.

Z tohoto manželství měl dceru Johanu. Francouzským králem se stal 29. listopadu 1314. Podruhé se oženil 31. července loňského roku s Klemencií Uherskou, která nyní čeká královského potomka.

Regentem Francie a Navarry se stane do narození Ludvíkova potomka (pokud to bude syn) Ludvíkův mladší bratr Filip.

Příčina královy smrti je podle lékařů horečka, jak jsme již psali výše, která byla zaviněna nejspíše nachladnutím při míčové hře a následujícím pitím studeného vína, což pro rozehřáté tělo není dobré.

Křištálová kouleVěštecká koule

Ludvíkův bratr Filip se stane regentem Francie a Navarry. Roku 1316 se sice narodí Ludvíkův syn Jan, ten ale zemře o několik dní později. Filip se tak stane až do roku 1322 králem francouzským a navarrským

Témata: Francie, král, úmrtí

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

  • Ludvík X byl jedním

    JUDrKarelVlk, 6. 3. 2015 15:24

    Reagovat

    Ludvík X byl jedním ze 3 synů Filipa IV.Další byli Filip V a Karel IV sličný- poslední přímý Kapetovec.Po jeho smrti byli 3 kandidáti na trůn.Eduard III- vnuk Filipa IV a syn Izabely francouzské, Filip V- syn Karla, hraběte z Valois a vnuk Filipa III.Posledním byl Filip Evre , syn Ludvíka Evre, vnuk Filipa III a zeť Ludvíka X.Nároky si dělal i jeho syn- Karel zlý, navarský král.Byl vnukem Ludvíka X a prapravnukem Filipa III

Sobota 4. 7. 2020, včera měl(a) svátek Radomír

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt