Francie zažívá další převrat, mladý voják Napoleon Bonaparte se chopil moci

Francie zažívá další převrat, mladý voják Napoleon Bonaparte se chopil moci zdroj: Wikipedia.org

9. 11. 2012, 22:02 | Tadeáš Sedláček

stalo se 9. listopadu 1799 18. stol.

Paříž – V Paříži to znovu vře. Třicetiletý generál Napoleon Bonaparte se chopil moci vojenským převratem.

Napoleon nechal po Paříži rozšířit poplašnou zprávu o tom, že se chystá jakobínský převrat. Členové obou komor parlamentu se tak narychlo sešli v Tuilerijském paláci, aby situaci řešili.

V tom však na scénu přišel Napoleon, který společně s pěti tisíci vojáky Tuilerijský palác obsadil. Nechal také uzavřít městské brány, nikdo nemohl město opustit, ani do něj vstoupit. Obě komory parlamentu byly pod vojenskou ochranou přesunuty do Saint-Cloud, Napoleon Bonaparte byl jmenován velitelem Paříže. Do uzávěrky dnešního vydání jsme bohužel neobdrželi žádné další informace.

Ve Francii už to vře deset let v kuse, převrat střídá převrat, vše je navíc okořeněno častými atentáty a masovými popravami. Mnoho Francouzů tak doufá, že silné vojenské vedení by mohlo přinést stabilitu, kterou jim už čtyři roky slibuje Direktorium.

Křištálová kouleVěštecká koule

Převrat bude pokračovat ještě druhý den. Při zasedání parlamentu bude Napoleon vypískán poslanci za hlasitého zvolávání hesel jako “Pryč s Cromwellem” nebo “Pryč s tyranem”. Napoleon si však zjedná pořádek pomocí vojska, které bodáky rozežene poslance. Následně prohlásí Direktorium za rozpuštěné a bude jmenována vláda tří konzulů, z nichž bude nejdůležitější Napoleon. Jeho politická kariéra vyvrcholí v roce 1804 jeho korunovací na francouzského císaře.

Zdroj: cs.wikipedia.org

Témata: Francie, Napoleon Bonaparte, revoluce, Velká francouzská revoluce

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pátek 16. 4. 2021, včera měl(a) svátek Anastázie

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt