Francií otřásá skandál, Émile Zola obhajuje německého špióna

Francií otřásá skandál, Émile Zola obhajuje německého špióna zdroj: Wikipedia.org

13. 1. 2011, 8:27 | drahomirafridrichova

stalo se 13. ledna 1898 19. stol.

Paříž – Pokud se rozhodnete nahlédnout do dnešního vydání francouzského listu L’Aurore, na jeho přední straně na vaše zrakové buňky zaútočí palčivý titulek J’Accuse…! (česky Žaluji!). Autorem otevřeného dopisu, který je adresován prezidentu Francie Félixi Fauremu, není nikdo jiný, než sám slavný spisovatel Émile Zola!

Název článku dokonale vystihuje jeho obsah. Zola v něm totiž obviňuje špičky armády z maření výkonu spravedlnost, podvodů a zatajování. Nepřímo tak ze zmíněných zločinů viní samu francouzskou vládu.

Dreyfusova aféra

Veškerá Zolova obvinění se týkají průběhu tzv. Dreyfusovy aféry, jejíž počátky spadají do podzimu roku 1894. V té době byla odhalena německá špionáž na pařížském ministerstvu války. Otázkou však zůstávalo, kdo je oním špionem? Vyšetřovatelé záhy našli údajného pachatele. Měl jím být stážista generálního štábu francouzské armády, Žid Alfred Dreyfus.

Jako důkaz proti němu byl použit roztrhaný zápisník, nalezený v koši na německé ambasádě v Paříži. Zápisník podle všeho ukrýval tajné informace o změnách v dělostřelectvu a údaje o novém typu zbraní.

Nejenže se grafologické posudky rozcházely, chyběly rovněž jakékoliv další stopy vedoucí k Dreyfusovi. Přesto byl Žid zatčen a pouhý měsíc poté v rámci procesu odsouzen k degradaci a doživotnímu vyhnanství na Ďábelských ostrovech.

Zola v dopise poukazuje na zmanipulovanost procesu a na fakt, že skutečným aktérem špionáže je jistý Ferdinand Walsin-Esterházy, hazardní hráč. Nastavuje také zrcadlo celé francouzské společnosti, která se na konci 90. let 19. století projevuje výrazně antisemitsky.

Podle našich předpokladů zašel Zola příliš daleko a v rámci obvinění z pomluvy ho čeká soudní proces, ve kterém se proti němu postaví vláda, armáda a velká část veřejnosti. Riskoval by však spisovatel svou prestiž s vědomím Dreyfusovy viny?

Křištálová kouleVěštecká koule

Émile Zola je v následujícím procesu odsouzen za pomluvu. Trestem je rok vězení, před kterým ale prchá do Anglie. Otevřený dopis přesto vzbudí pozornost v řadách inteligence. Ta zakládá Ligu lidských a občanských práv. Dreyfus stane roku 1899 opět před soudem, od tribunálu však vyslechne původní verdikt: vinen!

Nakonec zažádá o milost, která je mu ještě téhož roku udělena. Zrušení rozsudků a plné rehabilitace se dočká až roku 1906, spolu s návratem do armády a povýšením do hodnosti majora.

Zdroj: Wikipedia.org

Témata: soud, Židé

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

  • Grafologické? Spíš písmoznalecké posudky...

    Martin J, 16. 3. 2012 20:49

    Reagovat

    Grafologické? Spíš písmoznalecké posudky…

Pátek 16. 4. 2021, včera měl(a) svátek Anastázie

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt