Francouzský novinářský šmok opět plive na socialistické Československo

Francouzský novinářský šmok opět plive na socialistické Československo zdroj: Lefigaro.fr

23. 3. 2013, 21:18 | Jakub Hájek

stalo se 23. března 1978 70. léta

Paříž – V nelítostném předvolebním boji ve Francii neváhala buržoazie – jako neváhá nikdy – sáhnout po nejsilnějších kalibrech demagogie.

Deník Le Figaro se rozhodl podle pomlouvat naši zemi, aby tak dal svým čtenářům najevo, co že by je čekalo v socialismu. „… po Únoru Československo, které mezi válkami bylo označováno jako středoevropské Švýcarsko, země s jemnou kulturou, zmizelo v moři primitivní, násilné a odcizené byrokracie. Ani ne během deseti let přivedla zemi k průměru až zaostalosti,“ píše francouzský list.

Našinec ani svým očím nevěří! Jenomže průměrný francouzský měšťák často ani neví, kde vlastně nějaké Československo leží. Vždyť ho přece jeho páni před lety krmili teoriemi o tom, že bojovat pro Československo by bylo šílenství.

To bylo v době, když už druhá světová válka byla na spadnutí. Tehdy – a to byla ona doba, kdy náš prý i francouzská buržoazie pokládala za „jemné středoevropské Švýcarsko“ – nás páni ve Francii klidně hodili přes palubu, na níž se ostatně sami neudrželi dlouho.

A teď, kdy u nás došlo proti meziválečnému panství buržoazie k doslovné renesanci ve všech směrech, kdy dnes a denně jsme svědky stoupající životní úrovně, kdy se naše země upevnila nevídaně hospodářsky, kdy dnes a denně roste její kultura a vzdělanost jejích obyvatel, teď po nás chce nějaký francouzský novinářský šmok plivnout?

Jistě, jemu nešlo o nějakou objektivitu. Šlo a jde mu jen o strašáka pro vlastního málo informovaného, ne-li vůbec neinformovaného čtenáře. Jde mu o to, postrašit a zastrašit. A jak ukázaly výsledky voleb, hodně se to buržoazii ve Francii podařilo.

Ale ani její demagogie nemůže působit věčně. Svět se zmenšil, lidé vědí více i o druhých. Bude záležet na nás, jak o tom na zasedání ÚV KSČ v diskusi právě mluvil soudruh Vasil Biľak, jak dokážeme ofenzivně drtit takové „argumentace“ ubohých protisocialistických propagandistů.

Pravdu máme, síly máme. Nemůžeme nezvítězit.

Zdroj: archiv.ucl.cas.cz

Témata: Francie, noviny, propaganda, Rudé Právo

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 15. 4. 2021, včera měl(a) svátek Vincenc

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt