Frankové rozděleni u Verdunu

Frankové rozděleni u Verdunu zdroj: Wikipedia.org

10. 8. 2012, 19:13 | Tadeáš Sedláček

stalo se 10. srpna 843 starší

Verdun – Slyšte, slyšte, obyvatelé udatné Velké Moravy! Náš velkolepý soused, Franská říše, se začíná rozpadat.

Ukazuje se, že vnitřní spory a územní přebujelost říše, již nemůže franský král Ludvík I. Pobožný (syn slavného Karla Velikého) přehlížet. Dnes byl tedy u Verdunu podepsán dokument rozdělující říši mezi jeho tři syny.

Nejstarší Lothar I. obdrží prostřední část říše, jeho moc se tak bude opírat o území severní Itálie, Alsaska a Nizozemí. Věkově prostřední Ludvík II. Němec bude naším novým sousedem – obdržel Východofranskou říši. A bývalé centrum Franské říše, tedy její západní část získá nejmladší Karel II. Holý.

Je třeba nechat na Bohu další vývoj situace – otázkou je, zda nově nastalé podmínky zajistí Evropě klid a mír, či další války.

Křištálová kouleVěštecká koule

Rozdělení proběhne nakonec relativně úspěšně. Ze západofranské říše se postupně stane středověká Francie, z východofranské říše se stane zárodek Svaté říše římské národa německého. Tyto dvě říše si nakonec mezi sebe rozdělí středofranskou říši, která nikdy nedosáhla postavení velmoci.

Zdroj: cs.wikipedia.org

Témata: Francie, Franská říše, středověk

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 16. 7. 2020, včera měl(a) svátek Jindřich

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt