Generál Jaruzelski vyhlásil v Polsku stanné právo

Generál Jaruzelski vyhlásil v Polsku stanné právo zdroj: News-Poland.com

13. 12. 2010, 8:28 | Jakub Kratochvíl

stalo se 13. prosince 1981 80. léta

Varšava – U našich severních sousedů z noci na dnešek vyhlásil Wojciech Jaruzelski stanné právo a uzavřel státní hranice. Premiér Polské lidové republiky společně se Státní radou dospěl k tomuto kroku kvůli nebezpečí kontrarevoluce.

Náznak nepokojů mají na svědomí protisocialistické síly, zvláště pak lidé z odborářské organizace Solidarita vedená elektrikářem Lechem Wałesou z gdaňských loděnic.

Jaruzelski je ministrem národní obrany a letos v říjnu byl zvolen prvním tajemníkem ústředního výboru Polské sjednocené dělnické strany (PSDS). Ve svém dnešním projevu vyzval národ k zachování socialismu v zemi. Situaci v Polsku nyní údajně kontroluje Vojenská rada národní záchrany a opozici důsledně pacifikuje.

Doufejme, že kontrarevoluce nepropukne a Poláci budou mít opět klid na práci.

Křištálová kouleVěštecká koule

Nepokoje obyvatelstva snadno potlačí motorizované oddíly Občanské milice. Tvrdý zásah režimu si vyžádá devadesát lidských obětí.

Bude internováno na 5000 osob včetně Wałesy. Bude zrušena svoboda shromažďování a právo na stávku, vypojena bude i telefonní a telegrafní síť, pošta bude cenzurovaná. V noci bude platil zákaz vycházení, veřejná správa a velké podniky budou podléhat vojenskému režimu.

Nemocný Lech Wałesa bude z vězení propuštěn na konci roku 1982.

Válečný stav skončí 22. července 1983 otevřením státních hranic.

Nejvýraznější obětí Jaruzelskeho režimu se stane katolický kněz Jerzy Popiełuszko, kterého pravděpodobně zavraždí 19. října 1984 příslušníci komunistické tajné policie. V roce 1997 katolická církev začne proces Popiełuszkova blahoslavení. Dne 19. prosince 2009 jej papež Benedikt XVI. prohlásí za mučedníka. Jeho beatifikace se bude konat 6. června 2010 ve Varšavě.

Wojciech Jaruzelski bude od července 1989 do listopadu 1990 prezidentem Polské republiky. Nástupcem v této funkci bude právě Wałesa, kterého roku 1995 nahradí Aleksander Kwaśniewski.

Dne 12. září 2008 bude s Jaruzelskim zahájen proces, v němž bude čelit spolu se sedmi dalšími vysokými komunistickými činiteli obžalobě z několika trestných činů v souvislosti s vyhlášením výjimečného stavu. V případě odsouzení mu bude hrozit trest až 10 let odnětí svobody. Jaruzelski při předběžném projednávání vezme odpovědnost za výjimečný stav na sebe a omluví se rodinám obětí.

„Byl by to černý scénář, ale logický výsledek situace, která u nás panovala. Proto jsem vnímal, že vyhlášení výjimečného stavu bylo preventivním opatřením. Ochranou před intervencí našich sousedů,“ řekne roku 2009 Jaruzelski v rozhovoru pro Český rozhlas. Jeho slova ale vyvrátí polští historici, když několik měsíců po tomto interview zveřejní materiál, který naopak naznačuje, že generál sám žádal Moskvu o vojenskou pomoc.

Témata: armáda, komunismus, Polsko, stanné právo

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pátek 17. 1. 2020, včera měl(a) svátek Ctirad

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt