Generála Laudona napadl pruský zásobovací konvoj v bitvě u Guntramovic

Generála Laudona napadl pruský zásobovací konvoj v bitvě u Guntramovic zdroj: Wikipedia.org

28. 6. 2012, 15:16 | Jiřina Nováková

stalo se 28. června 1758 18. stol.

Guntramovice – Rakušané, jejichž jednotkám velel generálmajor Ernst Gideon von Laudon, dorazili dnešní noci do Guntramovic.

Před tím byl Laudon plukovníkem Laniem vyrozuměn o tom, že pruský transport, kterému velel plukovník Mosel, čítal přes 10 000 mužů. Transport dorazil do Budišova dva dny před tím. Bylo deštivé počasí, cesty byly rozmoklé, což ztěžovalo pochod.

Na další cestu se pruský transport vydal dnes po půlnoci. To měl již Laudon rozestavěno dělostřelectvo po návrších a křovích v Guntramovicích a vydal se na pochod vesnicí směrem k Budišovu.

Na okraji vsi však narazil na předvoj pruského dovozu. Došlo k náhlému střetnutí. Rakušané zahájili palbu na přední vozy. Jeden pruský prapor se vrhl vpřed, aby zjistil sílu nepřítele, ale byl rozprášen rakouským dělostřelectvem.

Prusové rovněž zformovali dělostřelecké baterie na své straně cesty a opětovali palbu. Jejich pěchota několikrát zaútočila na rakouské pozice, ale vždy byla odražena.

Boj trval asi pět hodin, ale nakonec Prusové začali získávat převahu a Laudon nařídil svým vojákům ustoupit k Moravskému Berounu, což se jim bez problémů podařilo, protože Mosel neměl na pronásledování k dispozici dostatek jezdectva.

Křištálová kouleVěštecká koule

Přestože byl Laudon poražen a nedokázal konvoj zničit, jeho ztráty budou menší než pruské. Vzpomínkou na bitvu u Guntramovic vznikne pověst o Zlaté lípě na Červeném kopci. V pověsti z té doby se bude vyprávět, že v koruně této lípy se ukryl při jednom z pruských útoků generál Laudon a pod lípou byl prý zakopán poklad. Mnoho lidí se bude pokoušet  poklad vykopat, ale nikdo jej nikdy nenajde.

Generál Laudon nabude na Moravě veliké popularity svými úspěchy nad Prusy. Nejednou jim připravil v průběhu sedmileté války těžké chvíle. Snad sympatie lidu k Laudonovi budou pramenit z toho, že tolik proháněl Prusy, kteří přinášeli lidem velké utrpení svým drancováním a pustošením.

Zdroj: Wikipedia.org

Témata: bitvy

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Středa 21. 10. 2020, včera měl(a) svátek Vendelín

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt