Geocaching přichází: Hledejte kešky v přírodě

Geocaching přichází: Hledejte kešky v přírodě zdroj: Sokolska33.cz

3. 5. 2011, 8:16 | Václav Bešťák

stalo se 3. května 2000 90. léta

Oregon – V noci z 1. na 2. května byla zrušena záměrná chyba systému GPS Selective Avialability, a to na příkaz prezidenta USA Billa Clintona. Satelitní navigace se tak stala dostupná i pro civilní obyvatele.

A také toho využili první lidé, mezi nimiž je třeba Dave Ulmer, který pro GPS přístroje vymyslel rafinovanou hru, která spočívá hledání skrytých schránek v přírodě, o nichž jsou známy jen souřadnice – Geocaching.

Hra spočívá v ukrytí schránky, kešky, na nějaké místo v přírodě. Souřadnice místa publikuje autor na internetu. Schránka může mít mnohé podoby a velikosti, ale zpravidla vždy obsahuje logbook s tužkou, do kterého nálezce potvrdí objevení schránky. Každá keš obsahuje také několik drobných předmětů. Nálezce si jakýkoliv předmět může vzít a vyměnit za jiný, který má stejnou nebo vyšší hodnotu.

Vůbec první keš schoval Dave Ulmer v jednom oregonském lese. Jedná se o plastový kbelík zahrabaný v zemi kousek od lesní cesty. Kešku najdete na souřadnicích N 45 17.460, W 122 24.800 a mimo jiné v ní naleznete kazetový přehrávač, dva kompaktní disky, knihu od Rosse Perota, prak, čtyři dolarové bankovky, VHS kazetu s filmem George of the Jungle nebo třeba mapu Delorme Tepo USA či konzervu s fazolemi.

Křištálová kouleVěštecká koule

Tato hra spojující turistiku a techniku se stane záhy velmi populární. Bude vymyšlena řada nových způsobů, kam a jakým způsobem keše schovávat i způsoby, jakým je hráči budou objevovat (k získání finálních souřadnic budou muset třeba rozluštit nějakou šifru).

Na začátku března 2008 bude zaregistrováno přes půl milionů keší na celém světě a v Česku bude ke konci srpna 2009 existovat 15 707 skrýší.

Zdroj: Navigovat.cz, Wikipedia.org

Témata: geocaching, GPS, hra

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pátek 30. 10. 2020, včera měl(a) svátek Silvie

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt