Hamburští přístavní dělníci odmítli nakládat válečný materiál

Hamburští přístavní dělníci odmítli nakládat válečný materiál zdroj: Hafen-Hamburg.de

17. 8. 2011, 14:49 | Jakub Hájek

stalo se 17. srpna 1951 50. léta

Hamburk – Pracovní skupina osmnácti přístavních dělníků v Hamburku odmítla v úterý splnit příkaz, aby naložila na britskou loď „Philomel“ 250 tun dělostřeleckých nábojů a vyhlásila stávku na znamení protestu proti zatahování západního Německa do válečních plánů amerického imperalismu.

Přístavní správa povolala poté do přístavu silný oddíl policie a vyslala jinou pracovní četu, aby granáty naložila. Také z této skupiny odmítla většina přístavních dělníků válečný materiál nakládat a z pracoviště odešla. Správa přístavu, podporovaná pravicově socialistickými odborářskými předáky, sáhla k teroristickým opatřením, aby přístavní dělníky zastrašila, a první skupinu, která zahájila stávku, propustila.

Zástupci dělnictva vyzvali všechny přístavní dělníky a ostatní pracující k solidární akci proti propuštění těchto bojovníků za mír a k znemožnění dalšího používání hamburského přístavu k dopravě válečného materiálu.

Rudé Právo, 17. 8. 1951, str. 2

Zdroj: Rudé Právo – Archiv.ucl.cas.cz

Témata: dělníci, komunismus, odbory, přístav, stávka, studená válka

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Úterý 25. 2. 2020, včera měl(a) svátek Matěj

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt