Hitler: Sovětský svaz je na lopatkách

Hitler: Sovětský svaz je na lopatkách zdroj: Komenskeho66.cz

3. 10. 2010, 15:50 | jaroslavpoks

stalo se 3. října 1941 ½ 20. stol.

Berlín – Vůdce a nejvyšší velitel wehrmachtu Adolf Hitler je přesvědčen o úspěchu Říše na východní frontě. Podle jeho slov je Sovětský svaz v koncích a už se nikdy nevzchopí. Usuzuje tak zřejmě na základě úspěchu preventivního útoku, jenž započal 22. června.

Vpád do Sovětského svazu v podobě bleskové války byl totiž velmi účinný. Nepřítel byl oproti očekávání z neznámých důvodů zaskočen, třebaže byl podle všeho o chystaném zásahu informován, a zpočátku nekladl odpor. Podle plánu byl Sovětský svaz oslaben, avšak jeho síla, a tak potenciální hrozba, je stále vysoká.

Vojáci Říše spolu s jednotkami Finska, Rumuska, Maďarského království, Slovenska, Chorvatska, Itálie a španělské Modré divize proto postupují dále do Ruska, kde se setkávají se stále gradujícím odporem. Zdá se však, že i tak není dostatečný, protože postup armády Osy nejeví známky oslabení. V následujících měsících by proto měla být východní fronta uzavřena vítězstvím a utlumením sovětského nátlaku.

Křištálová kouleVěštecká koule

Jak se později ukáže, Sovětský svaz, především Stalin, spoléhal na pakt Molotov–Ribbentrop, ve kterém se s Německem dohodl na vzájemném neútočení v dalších deseti letech (uzavřen v srpnu 1939), a hlavně na tajném dodatku, kde si státy rozdělily území v Evropě, která jim mají připadnout.

Německo se v Rusku udrží až do roku 1942; od léta ’43 budou Němci vytlačováni a v létě ’44 dojde k osvobození celého Ruska, které se ale na svých hranicích nezastaví a bude postupovat dále do Evropy.

Zdroj: Druha.Svetova.cz, Valka.cz, Wikipedia.org

Témata: Adolf Hitler, Barbarossa, druhá světová válka, SSSR

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Sobota 4. 7. 2020, včera měl(a) svátek Radomír

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt