Invaze Hunů do Galie zastavena

Invaze Hunů do Galie zastavena zdroj: Wikipedia.org

20. 6. 2010, 13:04 | Filip Husák

stalo se 20. června 451 starší

Katalaunská pole – Dnes v noci dorazil posel z Katalaunských polí, kde se včera v noci odehrála velká bitva, která rozhodla o osudu Galie. Velká Hunská invaze do Galie byla zastavena vojsky Římske říše a jejich spojenců. Proti sobě stály armády čítající asi 20 000 Římanů doplněných 10 000 Vizigóty, Alany, Franky na jedné straně a více než 60 000 Hunů a Attilových spojenců na druhé straně.

Vychytralý římský velitel Aetius využil kopců na západ od řeky Marny a nechal je obsadit svými vojsky a germánské spojence pod vedením krále Theodoricha poslal na planinu na břehu řeky, aby tak čelili prvnímu útoku hunských vojsk. Alany umístil do středu z důvodu jejich pochybné loajality aby se cítili ohroženi křídly. V pod večer, kdy Hunská vojska zahájila první útok přes řeku Marnu, se utkala s armádou Germánů, ve které zemřel i král Theodorich. Po těžkém, krvavém a vyčerpávajícím boji zbytky germánských vojáků uprchly z bitvy.

Když hunská vojska získala planinu na břehu řeky, dopustil se Atilla životní chyby, vyslal svá unavená vojska zaútočit na odpočinutá vojska římanů. Římané drtili hunská vojska lučištníky z obou stran a jízdou. Když se pak Thorismundovi podařilo shromáždit germánská pomocná vojska a zaútočit znovu z kopců na Huny, ztratil Attila bitvu a musel se lehce zraněný stáhnout.

Podle nedůvěryhodných zdrojů sám Attila prchl ještě před útokem na římská vojska, aby se vyhl úrazu, či dokonce smrti. Jiný zdroj mluví o tom, že Atilla byl lehce raněn v bitvě tudíž je první tvrzení nepravdivé. V každém případě bitva na Katalaunských polích zastavila invazi Hunů a odvrátila jejich další postup do nitra Galie.

Zdroj: Wikipedia.org

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

 • Dobrý den, chtěl bych

  Milos, 13. 9. 2010 13:56

  Reagovat

  Dobrý den, chtěl bych upozornit na hrubku ve větě: “Římané drtily hunská vojska..”

  • Děkujeme za upozornění, opraveno.

   Jakub Hájek, 14. 9. 2010 15:37

   Reagovat

   Děkujeme za upozornění, opraveno.

Čtvrtek 13. 8. 2020, včera měl(a) svátek Klára

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt