Iracká raketa Scud zasiahla americké vojenské kasárne v Dahráne

Iracká raketa Scud zasiahla americké vojenské kasárne v Dahráne zdroj: Rozhlas.cz

25. 2. 2011, 8:43 | Martin Mrázik

stalo se 25. února 1991 90. léta

Dahrán – Irak vystrelil raketu, typu Scoud, na americké vojenské kasárne v Dahráne, Saudská Arábia. Podľa terajších informácií zomrelo 28 amerických vojakov.

Druhá vojna v Perzskom zálive

Druhá vojna v Perzskom zálive je vojenský konflikt medzi Irakom a koalíciou 34 národov poverených OSN (vrátane Česko-Slovenska) vedených USA. Vojna začala irackou inváziou do Kuvajtu 2. augusta 1990. Po tomto nasledovali ekonomické sankcie uvalené OSN na Irak.

Vojna vstúpila do ďalšej fázy v januári 1991. Deň po vypršaní ultimáta z Rezolúcie OSN 678 koalícia začala silné vzdušné útoky označované ako Operácia Púštna búrka (Operation Desert Storm): viac ako 1 000 bojových letov denne od skorého rána 17. januára 1991.

Vojna sa zatiaľ  nerozšírila mimo Iraku, Kuvajtu a hraničných oblastí Saudskej Arábie, hoci Irak vystrelil rakety naizraelské mestá.

Témata: bitvy, exploze, zbraně

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Úterý 20. 4. 2021, včera měl(a) svátek Rostislav

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt