Irové vyhlásili nezávislost

Irové vyhlásili nezávislost zdroj: Broadsheet.ie

6. 12. 2012, 16:38 | Tadeáš Sedláček

stalo se 6. prosince 1922 ½ 20. stol.

Dublin – Po dlouhých staletích se dnes konečně Irům splnil jejich odvěký sen – osvobození se od jha britské nadvlády. Rok po svém uzavření tak anglo-irská dohoda nabyla účinnosti a Irský svobodný stát je novou zemí na politické mapě Evropy.

Jeho veličenstvem Jiřím V. byl dnes jmenován první irský generální guvernér Timothy Michael Healy. V kontextu britských dominií je generální guvernér zástupce monarchy v zemi, Irský svobodný stát, ač de facto nezávislý, je tak součástí Společenství národů, tedy volného uskupení britských kolonií a dominií.

V Irsku je však mnoho radikálních hlasů, které volají po úplné eliminaci všeho, co je kdy spojovalo s Velkou Británií. Chtějí zrušit konstituční monarchii a nastolit republiku, to je však v současné době nemožné bez britského souhlasu, neboť celá vláda přísahala Jiřímu V. svou věrnost.

Dalším ožehavým problémem je Severní Irsko, kde se většina obyvatel nehlásí k irskému národu. Severoirský parlament dnes totiž deklaroval své připojení ke Spojenému království. Tento fakt jistě do budoucna vyvolá spoustu problémů.

Křištálová kouleVěštecká koule

Irský svobodný stát zanikne patnáct let po svém vzniku, v roce 1937. Jeho přímým následovníkem se stane stát Irsko, avšak Severní Irsko zůstane i nadále v područí Spojeného království. Nový stát již nebude součástí Commonwealthu a také bude mít čistě republikánské zřízení.

Zdroj: Národní listy ze 7. prosince 1922

Témata: Anglie, Irové, Irsko, irština, Severní Irsko, Spojená království, Velká Británie

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 4. 6. 2020, včera měl(a) svátek Tamara

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt