Irští povstalci obsadili Dublin

Irští povstalci obsadili Dublin

24. 4. 2010, 16:08 | Jakub Hájek

stalo se 24. dubna 1916 ½ 20. stol.

Dublin – Členové organizace Irish Volunteers, vedeni učitelem a advokátem Patrickem Pearsem, spolu s členy irské občanské armády a ženské ligy obsadili klíčové pozice v Dublinu a vyhlásili nezávislost Irské republiky na Británii. Jedná se o vyvrcholení národně osvobozeneckého boje Irů, kteří se evidentně snaží využít britských válečných potíží a prosadit úplnou nezávislost na Velké Británii. Brtiská armáda, dublinská metropolitní policie a královská irská policie ihned zahájila útok proti rebelům. Ulice Dublinu se tak stávají otevřeným bojištěm a incident si již nyní vyžádal několik desítek mrtvých na obou stranách.

Křištálová kouleVěštecká koule

Povstání bylo potlačeno po šesti dnech bojů a jeho vůdci byli soudně mučeni a popraveni, avšak pomohlo Irským republikánům, aby se dostali do čela Irské politiky. V následujících všeobecných volbách ve Spojeném království v roce 1918, vyhráli v Irsku republikáni 73 křesel ze 105 do Britského parlamentu. V lednu 1919, členové Sinn Féin, kteří nebyli v té době ve vězení a přeživší účastníci Velikonočního povstání, vyhlásili nezávislý parlament a založili Irskou republiku. Britská vláda odmítla akceptovat nově vyhlášený stát, což vedlo k Irské válce za nezávislost.

Zdroj: Wikipedia.org

Témata: Irsko, terorismus

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Středa 14. 4. 2021, včera měl(a) svátek Aleš

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt