Itálie vystupuje ze Společnosti národů

Itálie vystupuje ze Společnosti národů zdroj: Wojna-mussoliniego.pl

11. 12. 2012, 9:26 | Tadeáš Sedláček

stalo se 11. prosince 1937 ½ 20. stol.

Ženeva – Sekretariát Společnosti národů v Ženevě dnes ráno obdržel nadmíru znepokojující telegram. Odesílatel hrabě Galeazzo Ciano, ministr zahraničních věcí Italského království, v něm sděluje, že Italské království vystupuje ze Společnosti národů. Konkrétní znění telegramu si můžete přečíst níže:

„Po rozhodnutí Velké fašistické rady sděluji sekretariátu, že Itálie vystupuje od 11. prosince 1937, šestnáctého roku fašistické éry, ze Společnosti národů.“

Příčina tohoto aktu však byla dána již před dvěma lety. 3. října 1935 totiž vypukla italsko-habešská válka, v níž chtěla Mussoliniho Itálie rozšířit své koloniální panství o africkou Habeš (známou ojediněle také pod označením Etiopie).

V průběhu této války však evropské mocnosti vyhlásily vůči Itálii hospodářské sankce, neboť úmluvy Společnosti národů válku zakazují. V této době Velká fašistická rada udělila Mussolinimu plnou moc k rozhodnutí o dalším postupu vůči Společnosti národů.

Ten se však rozhodl až letos v prosinci, faktem nicméně zůstává, že Itálie z tohoto mezinárodního uskupení odchází. Italové dle našich zdrojů přivítali tento krok s nadšením. Zároveň se začalo znovu diskutovat o osudu kolonie Džuba v italském Somálsku. Italové totiž vůbec nevylučují, že by tuto kolonii prodali či předali Německu, které po prohře ve Velké válce žádné kolonie nemá.

Křištálová kouleVěštecká koule

Ačkoliv si Itálie ponechá kolonii v Džubě, spojí svůj osud s Osou Berlín-Tokyo, přidá se tak do války na straně nacistického Německa. Mussoliniho režim však bude v průběhu neúspěšné války svržen, v roce 1946 bude referendem zrušeno i monarchistické zřízení.

Zdroj: Národní listy ze dne 15. prosince 1937

Témata: Afrika, Benito Mussolini, fašismus, Itálie, Italské království, kolonie, Společnost národů

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pondělí 25. 5. 2020, včera měl(a) svátek Jana

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt