Japonci zaútočili na Pearl Harbor, vtáhli tak USA do války

Japonci zaútočili na Pearl Harbor, vtáhli tak USA do války zdroj: Wikipedia.org

7. 12. 2010, 11:38 | Karolína Solanská

stalo se 7. prosince 1941 ½ 20. stol.

Pearl Harbor, Havaj – Dnes brzy ráno shodili letci Japonského království bomby na Pearl Harbor. Útok byl plánován celý rok dopředu. Agenti USA prý o něm věděli. Nepodařilo se jim ale zjistit jeho cíl.

Pearl Harbor je přístav v laguně na Havajském ostrově O’ahu v severním Pacifiku a je to základna pro americkou tichomořskou flotilu. Ozbrojené síly tady ale nebyly připraveny na nepřátelský útok. Velitelé se totiž především obávali sabotáže.

Před neočekávaným útokem japonců byla letadla na letištích po celém ostrově vytažena z obranných postavení a seřazena na ranvejích. Stála tam nekrytá, tak těsně vedle sebe, že se dotýkala křídly. Byla to sice dobrá obrana proti sabotérům, ale pro letecký útok to jsou takřka ideální cíle.

Také bitevní loď Oklahoma opustila svou strategickou pozici kvůli chystané inspekci. Nový vynález – radar – byl na ostrov dovezen teprve nedávno a obsluha se s ním teprve učila zacházet.

Japonci, kteří útok pečlivě připravovali více než rok, znali polohu amerických letišť a měli přesné údaje o počtu letadel. Znali polohu bitevních lodí, křižáků i torpédoborců. Jejich útok nebyl vyprovokován, byl neohlášený a zničující.

On-line reportáž z útoku na Pearl Harbor:

5:00 – Japonská flotila je vzdálená už jen 370 km od Havajských ostrovů. Ani jeden z celkem 350 pilotů dnes v noci nespal klidně. Jsou všichni vycvičeni tak, aby pro svou zemi bez zaváhání zemřeli.

6:10 – První vlna letadel startuje. Je jich více než 180, ale během 15 minut jsou všechna ve vzduchu.

7:02 – Obsluha radarové stanice objevuje skupinu letadel letících 200 km severně od O’ahu. Hlásí to nahoru, ale poručík který má službu je přesvědčen, že to jsou americké bombardéry, které mají přistát okolo 8 hodiny. Nařizuje tedy vypnout radary.

7:20 – Startuje druhá vlna, kterou představuje 170 bitevních letadel.

7:51 – První cíle jsou zasaženy. Američané jsou zmatení a nepřipravení. Překvapení se podařilo.

7:55 – Začíná hlavní útok. První vlna ničí strategická místa. Americké lodě se stávají snadným cílem. Bez možnosti manévrování v malé laguně a bez letecké ochrany a navíc s posádkami nepřipravenými na útok nemají šanci se účině bránit.

Většina amerických vojáků při zvuku letadel ani nezvedá hlavu. Zvyklí na neustalé cvičné manévry a taktická cvičení, nepředpokládali, že to nejsou jejich spojenci. Všude nastává zmatek. Nikdo neví, co se vlastně děje. Americké bombardéry B-17 přelétavají nad ostrovem a okamžitě se dostávají do křížové palby.

8:05 – Kulomety na bitevní lodi Nevada se vzpamatovávají z počátečního šoku a začínají pálit. Bitevní loď California je zasažena. Japonské výškové bombardéry zahajují útok na kotviště amerických bojových lodí. Jedním z nejlehčích cílů je loď Oklahoma. Američané stále ještě nevědí, kdo na ně útočí.

8:08 – Jedna z bomb zasáhla bitevní loď Arizona. Dochází k výbuchu a válečná loď se téměř okamžitě potápí. bitevní loď Oklahoma je zasažena deseti torpédy, které protrhnou její plášť. Přes vstupy a vodotěsné příklopy, které byly přes noc otevřené, se do lodě valí voda.

8:14 – Oklahoma se převrací na bok a uvězní tak stovky lidí.

8:45 – Nalétává druhá vlna. První vlna útoku japonců sice způsobila zmatek, ale po druhé vlně nastal úplný chaos. Američané teď střílejí na vše co letí. Je sestřeleno i několik neozbrojených letadel B-17, které přiletěly
ze Spojených států a některá letadla z letadlových lodí. Záchranná služba přístavu, bez ohledu na druhou vlnu bombardování, začíná práce na převrhnuté Oklahomě, ovšem bez většího úspěchu. Vojenská zařízení na celém ostrově jsou v plamenech.

10:00 – První vlna letadel se vrací na letadlové lodě. Ztráta pouhých 29 letadel, je ohromujícím vítězstvím. Na ostrově nadále panuje zmatek a panika. Všichni se obávají možné japonské invaze. Spojení s USA je přerušeno.

12:10 – Z ostrova startuje několik letadel, která mají pátrat po letadlových lodí. Obyvatelstvo ostrova je v šoku. Nikdo nevěřil, že by mohla být napadena americká základna.

13:00 – Kapitán Fučida, který velel leteckému útoku, přistává na palubě letadlové lodi Akagi. Žádá, aby byla odstartována i třetí vlna útoky. Admirál Naguma, velitel japonské flotily, však nařizuje přerušit útok. Japonci se vrací domů.

„Odvolal jsem start třetí vlny proto, že nebyly k dispozici přesné informace o poloze amerických letadlových lodí,“ řekl Naguma.

16:25 – Guvernér Havajských ostrovů vyhlašuje stanné právo. Armáda přebírá kontrolu nad ostrovem. Pro Američany japonského původu nastává nebezpečí. Všichni jsou nuceni identifikovat se podle země, kde se narodili. Někteří začínají pálit fotografie a dokumenty.

Večer je pak omylem sestřeleno dalších sedm amerických letadel, která měla zjistit, co se v přístavu děje.

Momentálně se provádějí přípravy a bezpečnostní opatření. Výkladní skříně se lepí izolačními páskami, kopou se zákopy, probíhá instruktáž obyvatelstva, počítají se škody. Také škody na životech. Těch je zatím nahlášených přes dva tisíce.

Křištálová kouleVěštecká koule

Po útoku na Pearl Harbor budou Američané dlouho šokováni.  Vyžádal si celkem 2350 obětí na životech z toho 68 civilistů a dalších 1178 zraněných. 9 lodí bylo potopeno a 21 vážně poškozeno. Obrovská vůle k odporu sjednotí Američany v jednotný společný cíl, tedy odplatu za zákeřný útok.

8. prosince, jeden den po útoku, Spojené státy vyhlásí válku Japonskému císařství. O čtyři dny později totéž učiní Německo a Itálie Spojeným státům. Zároveň Velká Británie vyhlásí válku Japonsku. Válka se nyní může opravdu nazývat světová.

Zdroj: Wikipedia.cz, Referaty-seminarky.cz, Utok-na-pearl-harbor.navajo.cz

Témata: bitvy, druhá světová válka, Japonsko, lodě

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Úterý 29. 9. 2020, včera měl(a) svátek Václav

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt