Je lepší dát prostor mladší generaci, řekl Fidel Castro a odstoupil ze své funkce

Je lepší dát prostor mladší generaci, řekl Fidel Castro a odstoupil ze své funkce zdroj: Wikipedia.org

19. 2. 2011, 9:19 | Václav Bešťák

stalo se 19. února 2008 21. století

Havana – Kubánský diktátor, jedenaosmdesátiletý Fidel Castro, usoudil, že čas jeho působení v čele státu se nachýlil. Dnes o půlnoci tamního času se na webových stránkách vládního listu Granmy objevilo prohlášení, v němž Castro hovoří o důvodech své abdikace. Mezi ty hlavní patří diktátorův kritický zdravotní stav.

Fidel Castro, který kvůli své nemoci už devatenáct měsíců nevykonává žádnou mocenskou funkci, dnes definitivně ze svého postu odstoupil. „Mým drahým krajanům, kteří mi vzdali ohromnou čest tím, že mě nedávno zvolili členem parlamentu, vzkazuji: Už nebudu aspirovat na pozici předsedy státní rady a velitele ozbrojených sil a ani ji nepřijmu,“ stojí v prohlášení. Ujišťuje však také své straníky, že se s nimi ještě definitivně neloučí.

Otázkou zůstává, kdo povede tuto zemi dále. Na začátku roku se Fidel Castro nechal slyšet, že je lepší dát prostor mladší generaci vůdců. Nejčastěji je ovšem skloňováno jméno Fidelova bratra Raúla. Ten totiž stát spravuje už téměř dva roky. Definitivně bude rozhodnuto až 24. února, na kdy je naplánováno setkání Národního shromáždění, kde bude také zvolena státní rada s 31 členy.

Fidel Castro vedl Kubu neuvěřitelných 49 let. V létě 2006 ale musel podstoupit náročnou operaci zažívacího traktu. Od té doby se veřejně nikde neukázal, a média tak spekulovala, že jej trápí zhoubný nádor a umírá. Se společností zůstával v kontaktu aspoň skrze pravidelné pořady v rozhlase i sloupky v novinách.

[poll id=”34″]

Křištálová kouleVěštecká koule

Předsedou státní rady, a zároveň hlavou státu, předsedou vlády a vrchním velitelem armády Kuby bude 24. února zvolen skutečně Raúl Castro, bratr odstoupivšího Fidela Castra.

Zdroj: ČT24.cz, iDNES.cz

Témata: komunismus, Kuba

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 29. 10. 2020, včera měl(a) svátek Státní svátek

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt