Jindřich VIII. slaví výročí korunovace, královnu Annu mezitím odstěhovali od dvora

Jindřich VIII. slaví výročí korunovace, královnu Annu mezitím odstěhovali od dvora zdroj: Historyfiles.co.uk

24. 6. 2012, 6:56 | Magdalena Šejdová

stalo se 24. června 1540 starší

Londýn – Před jednatřiceti lety byl anglický král Jindřich VIII. spolu s princeznou vdovou z Walesu korunován.

Na čtenáři necháváme podle jeho nejlepšího náboženského přesvědčení se rozhodnout, zda nová královna Anglie Kateřina Aragonská byla, či nebyla královou manželkou.

Současný anglický vladař nastoupil na trůn po smrti svého otce krále Jindřicha VII. jako osmnáctiletý mladík. Po boku mu stála Kateřina Aragonská, tehdy všemi uznávaná králova manželka. Celý národ se radoval, nový král představoval svěží změnu.

Ihned na začátku své vlastní vlády nechal popravit dva nepopulární otcovy ministry – Edmunda Dudleyho a Richarda Empsona. V zahraniční politice nastolil trend, ve kterém doteď pokračuje, střídavě se přátelí se Španělskem a Francií.

Ovšem v celé Evropě se stal známý díky své manželské politice, aby dosáhl svého cíle, ustanovil se hlavou církve v Anglii. S Kateřinou Aragonskou se rozvedl a tvrdil, že nikdy nebyla jeho právoplatnou manželkou, tou ale navždy zůstane v očích všech katolíků.

Velmi křehké vztahy

Postupně se také zbavoval svých odpůrců. Nechal je popravit. Smutný osud postihl vévodu z Buckinghamu, Thomase Mora či Annu Boleynovou.

Nyní se zdá, že se začínají naplňovat dny Anny Klévské coby anglické královny. Král strávil dva roky jako vdovec, se sestrou klévského vévody Viléma se oženil teprve letos v lednu.

Ihned se začalo proslýchat, že mu nová manželka nepadla do oka. V současné době se na dvoře musí připravovat opět převrat, král se často nachází ve společnosti Kateřiny Howardové.

Královnu Annu dnes přestěhovali do richmondského zámku. Popřejme ji tedy hodně dlouhý život.

[poll id=”74″]

Křištálová kouleVěštecká koule

Hned druhý den bude Anně Klévské oznámen Jindřichův úmysl anulovat manželství a učinit z ní královu milovanou sestru.

Od 9. července 1540 bude Jindřich VIII. opět svobodný muž. Svou následující manželku Kateřinu Howardovou nechá 13. února 1542 popravit a ožení se s Kateřinou Parrovou. Ta krále přežije.

Zdroj: Tudorhistory.org, A. Fraser: Šest žen Jindřicha VIII.

Témata: Jindřich VIII., král, manželství, panovník, Tudorovci, výročí

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

  • Otcem Jindřicha VIII byl

    JUDrKarelVlk, 6. 3. 2015 15:15

    Reagovat

    Otcem Jindřicha VIII byl Jindřich VII, který pocházel z nelegitimní větve.Jeho matkou byla Markéta Beaufort,pravnučka Jana z Gentu a Kateřiny Swynfordové.Jeho manželkou byla Alžběta z Yorku.Tím skončila válka růží

Úterý 7. 4. 2020, včera měl(a) svátek Vendula

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt