Jurij Alexejevič Gagarin jako první člověk vzlétl do vesmíru

Jurij Alexejevič Gagarin jako první člověk vzlétl do vesmíru zdroj: Zmescience.com

12. 4. 2011, 8:21 | Jiřina Nováková

stalo se 12. dubna 1961 60. léta

Bajkonur, SSSR – Dnešní den je významným mezníkem historie dějin. První člověk vzlétl do vesmíru. Je jím sovětský kosmonaut, sedmadvacetiletý Jurij Alexejevič Gagarin .

V 9 hodin 7 minut moskevského času (6 hodin a 7 minut světového času) odstartoval Jurij Gagarin v kosmické lodi Vostok 1 z kosmodromu Bajkonur. Po 108 minutách přistál poté, co obletěl Zemi. Jedná se o první a jedinečný, vlastně nejkratší orbitální kosmický let.

Gagarin snášel přetížení dobře, pouze puls mu vzrostl z klidných 64 na 150 úderů za minutu. Motor 2. stupně rakety se vypnul později, Vostok 1 nabral vyšší rychlost a místo plánovaného letu ve výšce 180-230 km nad povrchem Země se dostal na dráhu s parametry 181-327 km.

Po 8 minutách 36 vteřinách letu dohořel motor 3. stupně, v 11. minutě se oddělil 3. stupeň rakety. Pak Gagarin pocítil stav beztíže. Loď letěla automaticky, kosmonaut v průběhu letu udržoval spojení s řídícím střediskem, zapisoval svá pozorování a pocity. Po celou dobu letu se cítil výborně. Gagarin mohl jíst i pít, nebyl stresovaný a začal se chystat na návrat.

Sestup byl komplikovaný, motor Vostoku zbrzdil loď. Nepracoval po plánovanou dobu a řídící systém lodi proto neoddělil přístrojový úsek od kabiny. Loď navíc začala rotovat, což Gagarin oznámil na Zem, nikdo mu však nemohl pomoci ani radou. Po 10 minutách automatika přístrojový úsek konečně odstřelila, loď se stočila potřebným směrem a rotace ustala. Pak sestup probíhal normálně a bez problémů.

Teplota ochranného štítu dosáhla 2000 stupňů a přetížení 10 G. Ve výšce 7 km se odstřelil poklop průlezu, pilot byl katapultován a přistál na padáku vedle kabiny. V důsledku výše zmíněných odchylek loď přistála u vesnice Smelovka ležící nedaleko města Engels v Saratovské oblasti.

Celým světem se tato unikátní zpráva během hodiny šířila jako obrovská lavina. Z neznámého vojenského letce se rázem stal nejpopulárnější člověk planety. Je to veliké prvenství ve výzkumu vesmíru, obrovská světová prestiž.

Gratulují všichni významní představitelé celého světa, gratuluje jednohlasně všechen sovětský lid. Dosud nedotknutelný vesmír byl člověkem pokořen.

Křištálová kouleVěštecká koule

Ještě ten den nazpívá brněnský dirigent a hudební skladatel Gustav Brom k poctě prvního kosmonauta píseň “Dobrý den, majore Gagarine”, narychlo složenou. Bude znít hned večer v rádiu a televizi. Získá si popularitu jak svou melodií, tak i slovy po dlouhá léta.

Jurij Alexejevič Gagarin se stane hrdinou Sovětského svazu a obdrží mnoho významných a prestižních ocenění.

Město Gžatsk poblíž Gagarinovy rodné vesnice ponese od roku 1968 na jeho památku jméno Gagarin. Bude po něm pojmenována planetka Gagarin a kráter na odvrácené straně Měsíce.

Dne 27. března 1968 bude zveřejněna smutná zpráva. Jurij Gagarin při cvičném letu zahyne. Trosky letounu budou nalezeny tentýž den, o několik hodin později, 65 km od letiště u vesnice Novoselovo.

Zdroj: Wikipedia.org

Témata: Jurij Gagarin, SSSR, vesmír

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

  • Mate to pěkně

    Krista Balonová, 19. 5. 2012 19:34

    Reagovat

    Mate to pěkně napsané

Neděle 12. 7. 2020, včera měl(a) svátek Olga

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt