Kalif Omar nechal vypálit proslulou Alexandrijskou knihovnu

Kalif Omar nechal vypálit proslulou Alexandrijskou knihovnu zdroj: Wikipedia.org

5. 10. 2011, 13:14 | Sylva Burgertová

stalo se 5. října 643 starší

Alexandrie„Spalte ty knihy. Buď obsahují totéž co Korán, pak jsou zbytečné nebo obsahují něco jiného a pak jsou škodlivé!“ Prohlásil arabský vůdce a poslal vojsko, vypálit největší světovou knihovnu.

Egyptská knihovna byla v minulosti již 2x vypálena, pokaždé se ale opětovně otevřela. Po arabském dobytí to, ale vypadá, že nejslavnější knihovna je již zničena navždy.

První požár vzplál na přelomu roku 48-47 př. n. l a to z vůle Julia Caesara, jehož vojska obsadila Egypt, shořelo tehdy na 400 000 knih. Díky milenci královny Kleopatry Marku Antoniovi se však brzy místo učenců vzpamatovalo a naplnilo svitky, 200 000 knih tehdy dostala královna od svého drahého darem. Postupem času, kdy začala převládat křesťanská víra tuto „kolébku pohanství“ opět vypálily římské vojska na povel císaře Theodosia roku 389.

Historie Alexandrijské knihovny se datuje do roku 332 př. n. l. kdy byla založena jako součást proslulého alexandrijského domu Múz – Múseionu generálem Alexandra Velikého a to po vzoru Aristotelovy knihovny v Athénách. Ptolemios I. Sótéra měl v úmyslu shromáždit veškeré písemnosti lidstva. Do okolních budov se začali stěhovat písaři, kteří trávili dny přepisováním slavných děl. Každá loď, která do města dorazila, musela zapůjčit své rukopisy.

Každá sláva má ale i své stinné stránky, v Alexandrii se týkají panovníka Ptolemaiose III., který si vypůjčil slavné rukopisy Sofoklových, Euripidových a Aischylových tragédii z Athén za které zaplatil nucenou záruku v ceně patnácti talentů, tu však oželel, ponechal si originály a zpět zaslal pouhé kopie.

V době zlaté éry jste zde mohli najít 500 až 700 tisíc papyrových svitků. Scházeli se zde fyzici, lékaři, historici, astronomové či matematici včetně Archiméda. Sjížděli se zde přední vědci i spisovatelé. Kromě Homérova díla zde byl k dostání také řecký přepis Starého zákona. Alexandrijská knihovna byla studnou vědění našeho světa a je jen ve hvězdách zda se ji podaří obnovit i napotřetí po tomto nejničivějším požáru.

Křištálová kouleVěštecká koule

Dle pověsti Arabové v 7. století používali svitky na vytápění alexandrijských lázní. V roce 2002 je nedaleko původního místa otevřena nová Alexandrijská knihovna díky egyptské vládě a organizaci UNESCO. K nahlédnutí je zde 8 miliónů svazků a podobou připomíná egyptské slunce, jež má vyzařovat vzdělání do celého světa.

Témata: knihovna, požár

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

  • to jsou plky.... :-)

    clay, 31. 7. 2016 1:51

    Reagovat

    to jsou plky…. :-) ta knihovna byla zničena dávno před vznikem islámu…O další činnosti knihovny neexistují jakékoliv záznamy. Ve 13. století se objevila v křesťanském světě legenda, že ji údajně nechal zničit kalif Omar při dobytí města Araby v roce 642.

Úterý 25. 2. 2020, včera měl(a) svátek Matěj

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt