Kennedy a Nixon se střetli v historicky první televizní debatě

Kennedy a Nixon se střetli v historicky první televizní debatě zdroj: Cstl-cla.semo.edu

26. 9. 2012, 18:02 | Martina Sotáková

stalo se 26. září 1960 60. léta

Chicago – Více než 60 miliónů Američanů si dnes naladilo na svých televizorech historicky první televizní debatu mezi kandidáty v boji o Bílý dům. 

Za republikány se představil viceprezident Richard Milhous Nixon, v demokratickém křesle usedl John Fitzgerald Kennedy, senátor za Massachusetts. Přenos se odehrával v chicagském studiu a byl samozřejmě přenášen i prostřednictvím rozhlasu.

Tato debata je první z celkem čtyř plánovaných. Dnes se kandidáti soustředili na domácí záležitosti. Každý z nich dostal časový limit 8 minut na zahajovací projev. Jako první promluvil Kennedy.

Debatě předsedal Howard Smith ze CBS News, jehož společnost měla také hlavní podíl na vysílání. Dále zde byli přítomni tazatelé  Walter Cronkite ze CBS News, John Edwards z ABC News, John Chancellor z NBC News a Frank Singiser z Mutual News. Okruh otázek byl široký, mimo jiné padly dotazy na dosavadní zkušenosti, které by mohli kandidátům pomoci na postu prezidenta, hospodářskou politiku nebo na možnost ohrožení Spojených států komunismem.

Na konec měl každý kandidát 3 minuty 20 vteřin na závěrečnou obhajobu.

Nixon představovoval ve své politice ducha padesátých let s jejich prosperitou, naopak Kennedy měl vizi potřebných změn a odhodlání postavit se problémům studené války. Domníval se, že USA zaostávají za Sovětským svazem, zejména co se týče síly a výzbroje armády.

Američané u rozhlasových přijímačů měli pocit, že vítězí Nixon, kdežto diváci u televizních obrazovek sázeli více na Kennedyho. Ten vypadal mnohem lépe než jeho protivník, byl opálený a sršela z něj energie.

Nixon, který se právě zotavoval z nemoci, podcenil svou vizáž, špatné líčení a nepadnoucí oblek mu mnoho nepomohly.

Záznam debaty

Křištálová kouleVěštecká koule

Další televizní debaty se odehrají ve dnech 7. října,  13 října a 21. října, kdy bude na programu americká angažovanost na čínském pobřeží a kubánsko-americké vztahy.

Volební účast bude 64 %. Kennedy vyhraje nejtěsnějším výsledkem v historii o 0,2 % a stane se tak prvním katolickým a druhým nejmladším prezidentem v dějinách Spojených států. Během své vlády se bude zasazovat o integraci černošského obyvatelstva, bojovat proti diskriminaci, zlepší podmínky pro přistěhovalce z Jižní Ameriky a představí svůj záměr vyslat pilotovanou misi na Měsíc.

22. listopadu 1963 bude na Kennedyho ve městě Dallas spáchán atentát. Svým zraněním na místě podlehne.

Po Nixonově televizním debaklu odmítnou další prezidentští kandidáti účast na těchto debatách. Včetně Nixona, který bude kandidovat v letech 1968 a 1972. V roce 1969 se stane 37. prezidentem USA. O tři roky později rezignuje na svůj úřad v důsledku aféry Watergate a jeho místo zaujme víceprezident Gerald Ford, který roku 1976 v televizní debatě prohraje.  Nixon zemře 22. dubna 1994 na následky mozkové mrtvice.

Televizní klání se budou pravdielně opakovat od roku 1980, kdy Ronald Reagan porazí Jimmyho Cartera.

Při debatě George Bushe staršího s Billem Clintonem v roce 1992 se Bush při ožehavém tématu několikrát podívá na hodinky. Televizní diváci dají následně přednost Clintonovi.

Stejně tak prohraje Albert Gore s Georgem W. Bushem v roce 2000, když bude dávat hlasitým vzdycháním najevo, jak se mu nelíbí Bushovy odpovědi

 

Zdroj: news.bbc.co.uk, www.museum.tv, www.ceskatelevize.cz, zpravy.ihned.cz, aktualne.centrum.cz, cs.wikipedia.org

Témata: Bílý dům, debata, John Fitzgerald Kennedy, prezident, radio, Richard Nixon, televize, USA, volby

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Středa 14. 4. 2021, včera měl(a) svátek Aleš

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt