Klaus kritizoval v Barceloně protekcionismus Evropského společenství

Klaus kritizoval v Barceloně protekcionismus Evropského společenství zdroj: GEN, Febio

12. 5. 2012, 9:33 | Jakub Hájek

stalo se 12. května 1993 90. léta

Barcelona – Český premiér Václav Klaus včera zdůraznil, že nemůže souhlasit s politikou protekcionismu, založenou na argumentu tzv. hluboké hospodářské recese.

Řekl to v katalánské metropoli při obědě s účastníky ekonomické konference, kde přednesl referát „Evropa dnes a zítra z pohledu střední Evropy“.

Klaus však také připomněl, že rozumí současným ekonomickým problémům západní Evropy, které jsou doprovázeny značným politickým a sociálním tlakem. Situace po roce 1989 vyžaduje podle Václava Klause výraznou iniciativu na obou stranách Evropy.

Většina postkomunistických zemí po rozpadu společného socialistického trhu musí pro své zboží hledat nová odbytiště. Obchodní bariéry států Evropského společenství v této souivislosti představují přímé ohrožení sametových revolucí.

Předseda vlády dále uvedl, že konec studené války přinesl možnost základních změn v myšlení, nadějích a představách obou kdysi znepřátelených bloků. Náhlý kolaps komunismu ve stření a východní Evropě a souběžná snaha o co největší integraci západních zemí přinesla hodně protikladů. Současně je vidět obava a naděje, zlepšení a zhoršení, pokles válečného nebezpečí a nová místa nestability. Trhy, jež se otevírají, ale také trhy, které se uzavírají.

Václav Klaus dodal, že je odpůrcem centralismu v ekonomice a moderní představy o řízeném obchodu hrozí ožebračením celého světa, především pak postkomunistických zemí.

Zdroj: MF Dnes, 12. května 1993

Témata: Evropská unie, konference, projev, protekcionismus, trh, Václav Klaus

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pondělí 25. 5. 2020, včera měl(a) svátek Jana

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt