Komsomol: V bolševickém Rusku založili Komunistický svaz mládeže

Komsomol: V bolševickém Rusku založili Komunistický svaz mládeže zdroj: Tildology.com

29. 10. 2012, 19:12 | Jiřina Nováková

stalo se 29. října 1918 ½ 20. stol.

Moskva – Politická a výchovná organizace mládeže sovětské bolševické strany pod názvem Komsomol (KOMunističeskij SOjuz MOLoděži) nyní vznikla jako přirozené pokračování pionýrské organizace.

Věkové omezení členství v komsomolu je tedy právě čtrnáct let, horní hranice se pohybuje kolem 28 let. Komsomol je založen jako samostatná společenská organizace.

Během revolučního roku 1917 bolševické křídlo nevidělo v mladých lidech žádné využití a tak byl politický dorost opomíjen. Již další sjezdy v letech 1918 a 1919 konstatovaly nedostatek mladších členů strany, a proto byla zahájena masivní kampaň získávání nových mladých kandidátů komunistické strany. Na vzniku organizace měl rozhodující vliv komunistický vůdce V. I. Lenin.

Křištálová kouleVěštecká koule

Komsomol bude mít přímý vliv na chod státu, neboť desítky milionů členů budou disponovat značným sociálním i aktivizačním potenciálem. Z Moskvy se komsomolské hnutí rychle rozšíří po celém SSSR a později ovlivní přes Komunistickou internacionálu mládeže vznik podobných organizací v řadě států Evropy.

Mnoho vedoucích politiků v této organizaci začne svou politickou kariéru. Zlom v pozici komsomolu v sovětské společnosti přinesou až reformy Michaila Gorbačova, který odhalí zkostnatělost vedoucího aparátu komsomolské organizace.  V konečném důsledku však tyto snahy povedou k totální destrukci a komsomolu a jeho faktickému rozpadu.

Komsomol jako podstatná součást komunistické strany bude několikrát oceněn. Obdrří třikrát Leninův řád, jednou Řád říjnové revoluce, jednou Řád rudého praporu a jednou Řád rudého praporu práce. Trvalou poctou se stane pojmenování asteroidu 1283 Komsomolia právě podle organizace komsomolu.

Zdroj: Wikipedia.org

Témata: bolševismus, Komsomol, komunismus, mládež, organizace, Rusko, SSSR, svazák

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pátek 30. 10. 2020, včera měl(a) svátek Silvie

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt