Konec Kalmarské unie, Švédsko se definitivně osamostatnilo

Konec Kalmarské unie, Švédsko se definitivně osamostatnilo zdroj: Flickr.com

6. 6. 2011, 16:47 | Michal Beneš

stalo se 6. června 1523 starší

Stockholm – V dnešních dnech může celý svět sledovat nejspíše definitivní rozpad Kalmarské unie, která zahrnovala země Švédsko, Norsko a Dánsko. Právě dnes se po dlouhých vzpourách Švédsko v čele s jejich novopečeným králem Gustavem I. Vasou naprosto odtrhlo od Kalmarské unie, což otřáslo celou unií a ona se rozpadla.

Osamostatnění Švédska se již jednou uskutečnilo

Je důležité ale podotknout, že Švédsko se na několik let od Kalmarské unie odtrhlo, což se událo v letech 1448 – 1454., čímž porušilo předběžnou dohodu o věčném spojení tří výše zmíněných zemí, která víceméně platila od roku 1337.  Odpor Švédska vůči unii se začal projevovat už roku 1520, kdy byl králem unie, ne podle pravidel, zvolen Kristián II, což Švédsko pobouřilo a vzepřelo se unii. Kristiánovi II. se pak podařilo toto povstání zlikvidovat velmi ohavným způsobem – pomocí hromadných poprav a uvězňování švédských šlechticů. Tento masakr poté začal býti nazýván Stockholmskou krvavou lázní a Kristián si “vysloužil” přídomek Tyran.

Rozpadnutí unie definitivní teprve ode dneška

Přesto se Švédskou znovu snažilo dostat z jha Kalmarské unie a to se mu podařilo téměř úplně, když se vůdce povstání – Gustav I., stal regentem Švédska, což se událo před dvěma lety a od té doby vládl král Kristián II. pouze Norsku a Dánsku. Ale teprve až dneska se Švédsko osamostatnilo definitivně a Gustav I. byl zvolen švédským králem. Už tak otřesená Kalmarská unie se rozpadla docela. Dnešní den se jistě zlatým písmem zapíše do historie Švédska, jako den, kdy Švédsko se stalo konečně svobodným královstvím.

Křištálová kouleVěštecká koule

Gustav I. Vasa bude poté nazýván osvoboditelem země, ale také tyranem, jelikož jeho povaha je dosti nevyzpytatelná. Kalmarská unie se už nikdy neobnoví.

Zdroj: Wikipedia.org, Leccos.com

Témata: Švédsko

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Neděle 31. 5. 2020, včera měl(a) svátek Ferdinand

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt