Konec šestisetleté říše: Mustafa Kemal vyhlásil Tureckou republiku

Konec šestisetleté říše: Mustafa Kemal vyhlásil Tureckou republiku zdroj: Wikipedia.org

29. 10. 2011, 15:31 | Tadeáš Sedláček

stalo se 29. října 1923 ½ 20. stol.

Ankara – Dnes byla v Ankaře vyhlášená republika Turků, čímž skončila sultánská etapa tohoto útvaru, která trvala 622 let. Osmanští sultáni tak přispěli k založení a rozmachu říše, avšak přivodili také její pád.

Pojďme si shrnout několik málo událostí, které vedli k pádu sultánského zřízení. Osmanská říše se 30. října 1914 přidala do Velké války na straně Centrální mocností (tedy Německé říše, Rakouska-Uherska a Bulharska). Tehdy patřila Osmanské říši také Palestina a Mezopotámie, boje se tedy vedly zejména o tyto oblasti (usilovaly o ně jednak Britské impérium, jednak Francie). Obě mocnosti dosáhli svého cíle  –  vyhrály válku a obsadily Mezopotámii i Palestinu.

Sultán byl 10. srpna 1920 donucen podepsat Sèvreskou smlouvu, která připravila Osmanskou říši o všechny neturecké državy v Evropě i Asii a připravila tureckou půdu pro okupaci západními mocnostmi. Tato smlouva však iniciovala turecké národní hnutí, kterému se zcela pochopitelně nelíbila přítomnost cizích vojáků na svaté turecké půdě. Do jeho čela se postavil slavný vojevůdce Mustafa Kemal. V létě 1922 porazil na severu země řecké vojsko, čímž definoval hranice dnešního Turecka.

Po jmenování prezidentem však zpočátku nadšení Turci začínají zuřit. Mustafa Kemal se totiž zaváže učinit z Turecka sekulární stát – tedy stát zbavený vlivu náboženství, v případě Turecka sunnitského islámu. Přikáže obyvatelstvu oblékat se dle západního stylu (zakazuje tedy tradiční hávy a muslimské pokrývky hlavy). O islámu se také hanlivě vyjadřuje – „Islám, tato absurdní teologie nemorálního beduína, je mršinou, která otravuje naše životy.“

Přesunuto je také hlavní město z Istanbulu do Ankary (ta byla zvolena kvůli své výhodné poloze ve středu země, není tak zranitelná jako Istanbul). Přechází se také na západní (křesťanský) letopočet – Turci tak “skočí” ze čtrnáctého století do dvacátého. Zrušeno je také staré turecké písmo vycházející z perštiny a arabštiny, nově se bude turečtina zapisovat pouze pomocí latinky. Demokracie se konečně mohou účastnit i ženy – což je do té doby nevídané ve většině Evropy.

Dnešní den je tak především symbolem, jakýmsi završením toho, co už probíhá přibližně rok. Končí tak jedna velká etapa novověku (o něco málo později než v Evropě) a nyní již jen můžeme přemítat, čím nás Turecko překvapí ve 20. století.

Křištálová kouleVěštecká koule

Zejména po smrti Mustafy Kemala (zemře v roce 1938 na cirhózu jater) se rozvine obrovský kult jeho osobnosti – nikoliv však v negativním slova smyslu. V každém větším městě bude stát jeho socha, dokonce se pár obcí v Turecku bude jmenovat Mustafakemal. V armádě bude žít jeho odkaz velice dlouho – armáda bude ctít jeho reformy navždy a bude tak několikrát bránit snahám o islamizaci státu.

Témata: Osmanská říše, Turecko, vznik

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 19. 9. 2019, včera měl(a) svátek Kryštof

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt