Konec severojaponské rebelie, republika Ezo zanikla

Konec severojaponské rebelie, republika Ezo zanikla zdroj: Wikipedia.org

27. 6. 2012, 18:49 | Tadeáš Sedláček

stalo se 27. června 1869 19. stol.

Hokkaidó – Republika Ezo, krátkodobý separatistický útvar v severním Japonsku, kapitulovala.

Na ostrově Ezo, nejsevernějším ostrově Japonska, vyhlásili 15. prosince loňského roku vzbouřenci republiku amerického typu. Jednalo se o poražené stoupence šogunátu Tokugawy, který de facto vládl v Japonsku před současným císařem Meidžim.

V posledních několika stovkách let byl totiž císař pouhou loutkou, byl v zajetí šóguna, který byl skutečným vládcem Japonska. Proti tomuto stavu vystoupil císař Meidži, který postupně uvedl v život reformy potírající moc šogunátu. To vyústilo v občanskou válku (tzv. válku Bošin), kde byl šogunát poražen. Jeho příznivci však s výsledkem nebyli spokojeni, a tak vyhlásili výše zmíněnou republiku Ezo.

Na jejím území se konaly první volby v historii doposud feudálního Japonska. Jako prezident byl zvolen Takeaki Enomoto.  Ten měl oporu v několika málo francouzských důstojnících, kteří v té době v Japonsku pobývali. Avšak veškeré snahy získat pro režim podporu v zahraničí neuspěly.

K dispozici bylo pouze 180 000 zlatých mincí (tzv. rjó), které získal Enomoto před svým útěkem v Osace. Za ty byla vybudována pevnost na jihu ostrova a utvořena armáda o síle čtyř brigád, která byla pod společným vedením Francouzů a Japonců.

Nově vytvořený stát však vzal brzy za své, neboť již v dubnu následujícího roku byla na ostrov vyslána císařská flotila se 7 000 vojáky na palubě, která vzbouřence porazila. Definitivně však režim padl až dnes, Enomotovi byla udělena milost.

Křištálová kouleVěštecká koule

Ostrov Ezo bude už 15. srpna 1869 přejmenován na Hokkaidó (jap. oblast severního moře) a tento název mu vydrží až dodnes. Enomoto byl chvíli vězněn, po svém propuštění se dostává znovu do čela ostrova, tentokrát ale jako představitel císařské vlády.

Zdroj: cs.wikipedia.org

Témata: Japonsko, nezávislost, ostrov, stát

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Neděle 20. 9. 2020, včera měl(a) svátek Zita

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt