Konec tisíciletého Papežského státu: Italské jednotky vstoupily do Říma

Konec tisíciletého Papežského státu: Italské jednotky vstoupily do Říma zdroj: Wikipedia.org

20. 9. 2012, 18:20 | Tadeáš Sedláček

stalo se 20. září 1870 19. stol.

Řím – Dnešním dnem skončila desetiletí trvající snaha Italů o vlastní národní jednotu. Italské království totiž využilo slabosti Francie, o které jsme vás informovali dříve.

Francouzský expediční sbor o síle několika tisíc vojáků totiž posledních pár let blokoval přístup Italů do Říma ve snaze zachránit poslední zbytky Papežského státu. V současné době se však Francie dostává pod okupační jho Pruska (včera začali Prusové obléhat Paříž), a tak Italové využili situaci jak po diplomatické, tak po vojenské stránce věci.

Podle florentského dopisovatele vtrhla vojska do Říma bránou Porta Pia. Po krátkém ostřelování římských hradeb však papež Pius IX. přikázal veliteli římské posádky skoncovat s opětováním palby. Následně byly nad všemi stanovišti vztyčeny bílé vlajky značící definitivní prohru papeže se světským státem.

Papežský stát už v předchozích letech přišel o spoustu území ve střední Itálii ve prospěch Italského království vyhlášeného roku 1861, dnešní anexe Říma však znamená definitivní konec teokratického státu. Zároveň se však spekuluje o přenesení hlavního města Itálie právě do Říma, které by se tak po patnácti stech letech stalo hlavním městem velké říše.

Křištálová kouleVěštecká koule

Řím se skutečně následujícího roku stane již třetím hlavním městem Italského království (po Turínu a Florencii). A 11. ledna 1929 dojde pod taktovkou Benita Mussoliniho k uzavření Lateránských smluv mezi Italským královstvím a katolickou církví. Na základě těchto smluv dojde k částečnému obnovení papežského státu – Vatikánu. Papeži se tak vrátí suverenita alespoň nad částí Říma.

Zdroj: cs.wikipedia.org

Témata: armáda, církev, Řím, Vatikán

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 15. 4. 2021, včera měl(a) svátek Vincenc

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt