Konec tyranie, císař Caligula zavražděn

Konec tyranie, císař Caligula zavražděn zdroj: Flickr.com

24. 1. 2013, 22:48 | Tadeáš Sedláček

stalo se 24. ledna 41 starší

Řím – Obyvatelé Římského impéria budou mít zase o něco klidnější spaní. Pološílený císač Caligula byl dnes za velice dramatických okolností zavražděn. Osnovatelem spiknutí byla široká oposice sestavená z praetoriánské gardy (elitní osobní stráž císařů) i senátorů.

K vraždě došlo při pořádání divadelních her na počest císaře. K němu přistoupil velitel praetoriánské gardy Cassius Chaerea a zasadil mu ránu bodnou zbraní. Následně se připojili také další praetoriáni, císař se za několik okamžiků ocitl ležící na zemi v tratolišti krve. Běsnění neušla ani císařova žena Caesonia s dcerou Julií Drusillou.Germáni tvořící část císařovy ochranky však po jeho smrti zpanikařili a začali pro změnu vraždit spiklence.

Ulice Říma jsou nyní plné davů, senátoři hodlají využít zmatků a císařovy smrti ke znovunastoletní republiky. Připomeňme, že Caligula je třetí z řady římských císařů, před nimi měl nad republikou vliv pouze Senát v čele se dvěma konzuly. A právě po “starých dobrých časech” nyní senátoři volají. Jejich názor je umocněn právě průběhem Caligulovy vlády – každodenní praktikou byly hromadné popravy domnělých spiklenců, jmenování sama sebe bohem, jmenování koně senátorem a tak podobně. Následující dny ukáží, zda se republikánský převrat povede dovést k úspěšnému konci.

Křištálová kouleVěštecká koule

Senátorský pokus o nastolení republiky se nepodaří, neboť většina praetoriánské gardy se postaví za Caligulova strýce Claudia, kterého dosadí do císařského úřadu. Caligulův vrah Cassius Chaerea bude odsouzen k trestu smrti, Caligulovy sochy budou svrženy.

Zdroj: cs.wikipedia.org

Témata: caligula, císař, císařství, claudius, Řím, římská republika, římská říše, římské impérium

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pátek 5. 3. 2021, včera měl(a) svátek Stela

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt