Konec USA? Jižané vyhlásili nezávislost a založili Konfederované státy americké

Konec USA? Jižané vyhlásili nezávislost a založili Konfederované státy americké zdroj: Wikipedia.org

4. 2. 2013, 7:03 | Tadeáš Sedláček

stalo se 4. února 1861 19. stol.

Alabama – Severoamerický kontinent se zmítá ve vnitropolitické krisi. Několik států, které se v průběhu posledních pár měsíců odtrhly od Spojených států amerických, dnes totiž založilo vlastní stát, Konfederované státy americké.

Vše započalo zvolením Abrahama Lincolna americkým presidentem v listopadu minulého roku. Ten ve své kampani proklamoval zrušení otroctví v jižních státech. Jižanské státy si však do svých záležitostí nechtějí nechat mluvit, a tak Jižní Karolína už 20. prosince 1860 deklarovala své odštěpení od Unie.

Mezi další odštěpné státy patří Mississippi, Florida, Alabama, Georgie, Louisiana a Texas (řazeno chronologicky dle vystoupení z Unie). Tyto státy dnes založily Konfederaci. Společný názor na otroctví není jediným elementem spojující odpadlíky. Státům vadila samotná podstata Spojených států amerických – tedy federální zřízení. Proto Konfederované státy americké budou spojením daleko volnějším a o všem podstatném si jednotlivé členské státy budou rozhodovat samy.

Státy Konfederace

Otázkou zůstává, jak se k novému státu postaví Spojené státy americké. Jejich představitelé (v čele s presidentem Lincolnem) otevřeně prohlašují, že odpadlé státy porušily americkou ústavu. Vojenský konflikt je tak na spadnutí.

Křištálová kouleVěštecká koule

Abraham Lincoln Konfederaci vyhlásí válku (poté se ke Konfederaci ještě několik dalších států přidá), a tak od 12. dubna 1861 bude probíhat americká občanská válka. Ta bude ukončena 9. dubna 1865 kapitulací Konfederace, jejíž státy budou znovu připojeny k Unii. Otroctví v celých Spojených státech bude zrušeno třináctým dodatkem Ústavy.

Zdroj: en.wikipedia.org

Témata: americká občanská válka, Konfederované státy americké, občanská válka, otroctví, Spojené státy americké, USA, válka

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 15. 4. 2021, včera měl(a) svátek Vincenc

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt