Kosovo vyhlásilo nezávislost

Kosovo vyhlásilo nezávislost zdroj: Wikinews.org

17. 2. 2011, 8:32 | Jakub Hájek

stalo se 17. února 2008 21. století

Priština, Kosovo – Evropa se dnes dopoledne rozrostla o nový stát. V Prištině, hlavním městě nového státu, došlo k dlouho očekávanému jednostrannému vyhlášení nezávislosti Kosova na Srbsku.

Parlament republiky, premiér a předseda parlamentu schválili deklaraci nezávislosti, kde je stanoveno, že nová země bude republikou. Dále se také země prohlásila za „multietnický, lidový a demokratický stát, který zajistí stejná práva všem obyvatelům.“

Provincie tak učinila poté, co zkrachovala několikaměsíční jednání kosovských zástupců se srbskou vládou na úrovni Rady bezpečnosti OSN a Evropské unie.

Poslanci rovněž schválili státní symboly nového státu. Jeho vlajka má na modrém pozadí zlatý obrys Kosova a nad ním šest bílých hvězd. Stejně vypadá i státní znak. Na večer se očekává odhalení Obelisku nezávislosti a velké oslavy se slavnostním ohňostrojem.

Vlajka a znak Kosova

Vlajka, znak Kosovo

Bělehrad nezávislost Kosova neuznává

Bělehrad už dříve upozorňoval, že nový stát neuzná a svých nároků na Kosovo se nikdy nevzdá, a odtržení provincie tak okamžitě odsoudil. Vyloučil však použití síly proti nové republice. „Kosovo bylo, je a bude srbské,“ prohlásil na mimořádné tiskové konferenci v Bělehradě srbský premiér Vojislav Koštunica.

Srbové v Kosovu i ve vlastním Srbsku proti nezávislosti provincie protestují. Dva tisíce z nich napadly kameny ambasádu USA a ve čtvrtek vyjádří svůj nesouhlas na masové demonstraci. Hlava srbské pravoslavné církve, biskup Artemije, v Kosovu dokonce volá po vojenském zásahu.

Rusko, dlouhodobý spojenec Srbska, vyzvalo OSN k anulování kosovské deklarace nezávislosti. Na její výzvu se také už dnes večer sešla k naléhavému zasedání Rada bezpečnosti OSN.

Evropská unie i Spojené státy již dříve avizovaly, že jsou připraveny svrchovanost Kosova uznat. Očekává se, že tak učiní zřejmě už zítra.

Česká republika chce ohledně uznání nezávislosti Kosova postupovat společně s Evropskou unií. „Nebudeme s uznáním Kosova otálet,“ uvedl ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.
[poll id=”33″]

Zdroj: Lidovky.cz, iDNES.cz, Wikinews.org, Aktualne.cz, Novinky.cz

Témata: Kosovo, nezávislost, Srbsko, stát

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pondělí 21. 9. 2020, včera měl(a) svátek Oleg

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt