Kostnický koncil zahájen, na programu je papežské schizma

Kostnický koncil zahájen, na programu je papežské schizma zdroj: Wikipedia.org

5. 11. 2011, 17:12 | Petr Šrajer

stalo se 5. listopadu 1414 starší

Kostnice – Dnes byl oficiálně zahájen ekumenický koncil v Kostnici. Jedná se o setkání biskupů celé církve z celého světa. Poslední podobná akce se uskutečnila více než před sto lety. Ten trval více než rok a rozhodlo se na něm o zrušení templářského řádu.

Co se bude řešit letos? Určitě půjde hlavně o papežské schizma, které aktuálně rozděluje celou církev. V čele církve totiž stojí tři papežové, a tak se očekává, že se jejich počet zredukuje na jednoho. Tato situace totiž trvá už od roku 1378 a již dlouho se žádá její vyřešení.

Koncil svolal papež Jan XXIII. a pozvání přijalo 600 biskupů z celého světa.  Už teď se ale ví, že koncil byl svolán hlavně díky nátlaku římského krále Zikmunda. Mezi zúčastněnými je i Jan Hus, který zde bude obhajovat své myšlenky, které šíří po celých Čechách a které se církvy zrovna dvakrát nezdají, protože si rozhodně nebere servítky.

Křištálová kouleVěštecká koule

Na koncilu bude zvolen nový a zároveň jediný papež. Bude to Otto Collona, který přijme jméno Martin V. Pro Jana Husa dopadne koncil špatně, protože za své myšlenky zaplatí životem. Stane se tak 6.7.1415 a bude to trošku žhavé, protože Jan Hus bude upálen.

Zdroj: Wikipedia.org

Témata: biskup, církev, Jan Hus, koncil, papež

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Středa 3. 6. 2020, včera měl(a) svátek Jarmil

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt