Král je mrtev, ať žije král!

Král je mrtev, ať žije král! zdroj: Valka.cz

14. 5. 2012, 19:12 | Michala Ondrušková

stalo se 14. května 1643 starší

Paříž – Ve věku 42 let skonal v Saint-Germain-en-Laye Ludvík XIII., král Francie a Navarry. Stalo se tak při 33. výročí jeho nástupu na trůn, a zároveň výročí atentátu na jeho otce, Jindřicha IV.

Podlehl nemoci, která jej sužovala již od zimy – pravděpodobně tuberkulóze. Zanechal po sobě dva syny, a vdovu Annu Rakouskou, která by nyní měla být za pomoci Rady regentkou nejstaršího syna, taktéž Ludvíka, jež tímto dnem nastupuje na trůn.

Den jeho korunovace prozatím nebyl určen, přejme mu však, ať dny jeho vlády jsou pro Francii stejně dobré, jako dny vlády jeho otce.

Zesnulý král bude s největší pravděpodobností pohřben v bazilice Saint-Denis, po boku svých předků.

Křištálová kouleVěštecká koule

Ludvík XIV. bude korunován až o mnoho let později, zato se však stane nejdéle vládnoucím a také nejslavnějším panovníkem Francie. Za jeho vlády zažije Francie nebývalý rozkvět, a bude kulturním vzorem celé Evropě.

Zdroj: Wikipedia.org

Témata: Francie, král, panovník, úmrtí

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 9. 7. 2020, včera měl(a) svátek Nora

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt