Král Jindřich II. utrpěl životu nebezpečná zranění

Král Jindřich II. utrpěl životu nebezpečná zranění zdroj: Wikipedia.org

1. 7. 2010, 15:57 | jaroslavpoks

stalo se 1. července 1559 starší

Paříž – Při jednom z rytířských soubojů byl dnes velmi vážně poraněn francouzský král Jindřich II. Francouzský. Tragédie se odehrála na svatbě Filipa II. Španělského a dcery Jindřicha II. Alžběty z Valois, jejichž sňatek byl oslavou nedávno uzavřeného míru mezi Francií a Španělskem.

Jindřich II. tam vyzval na souboj mladého poručníka hraběte z Montgomery, velitele skotské gardy Gabriela Montgomeryho. Souboj skončil nerozhodně, oba soupeři se udrželi v sedle. Umíněný král však požaduje, aby se souboj opakoval, i přes nutné porušení pravidel. Jeho vůli mu rozmlouvá jak jeho starostlivá manželka Kateřina Medicejská, tak Emmanuel Filibert Savojský, a i sám Gabriel Montgomery se snaží krále přesvědčit.

Marně. Utkání se chtě nechtě opakuje, avšak i po druhé nezná turnaj vítěze. Ve třetím nájezdu se nešťastnou náhodou zaráží kopí Gabriela do králova hledí a proráží mu levé oko a část mozku. Ihned po incidentu je Jindřich II. s vážnými poraněními hlavy odvezen ke královskému chirurgovi Ambroisi Parému. Jeho stav je kritický. Gabriel Montgomery se nechal slyšet, že této nehody ze srdce lituje, třebaže do souboje jít vůbec nechtěl, a doufá v brzké uzdravení.

Křištálová kouleVěštecká koule

V obrovských bolestech král Jindřich II. po deseti dnech (10. července 1559) umírá. Jeho tělo je pohřbeno v bazilice Saint-Denis. Na trůnu je vystřídán jeho nejstarším synem Františkem II. Ten však v krátké době po nástupu umírá, a je tak nahrazen Karlem IX. a následně Jindřichem III., mladšími syny Jindřicha II. Všichni umírají bezdětní. Trůnu se proto chopí Jindřich IV. z rodu Bourbonů.

Zdroj: Royal-history.sweb.cz, Wikipedia.org

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Neděle 12. 7. 2020, včera měl(a) svátek Olga

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt