Královská svatba lady Diany a prince Charlese

Královská svatba lady Diany a prince Charlese zdroj: Funnyfunda.com

29. 7. 2012, 19:44 | Martina Sotáková

stalo se 29. července 1981 80. léta

Londýn – Již včera v podvečer ohromilo britské nebe 101 oslavných ohňostrojů, dnes ulice Londýna zaplavily davy.

Odhadem na 600 000 lidí přišlo vzdát hold svatebčanům. Místem královského sňatku se stala katedrála sv. Pavla, ke které dorazila princezna Diana v 11:20 britského času ve skleněném kočáře spolu se svým otcem Earlem Spencerem.

Obřad se konal za účasti 3 500 významných hostů, mezi kterými bylo 21 panovníků a 20 hlav států a dalších 750 miliónů lidí sledujících celou událost u obrazovek.

Mezi osobnostmi z celého světa byli přítomni členové královských rodin z Japonska, Nepálu, Norska, Švédska, Belgie nebo Thajska, španělský král Juan Carlos I., řecký prezident Konstantinos Kazamantis nebo irský prezident Patrick Hillery. Přítomna byla rovněž první dáma USA Nancy Reagan. Svatebčany oddal Dr. Robert Runcie, arcibiskup z Cantenbury.

Princ Charles (32) stanul před oltářem ve vojenské uniformě. Princezna Diana (20) v šatech z hedvábného taftu v barvě slonové kosti zdobené krajkou. Jejich vlečka měřila neskutečných 7,62 metrů. Obřad trval téměř dvě hodiny a zajímavostí je, že si snoubenci neslíbili tradiční poslušnost a to na jejich vlastní přání.

Samozřejmostí byl i tradiční polibek na balkóně Buckinghamského paláce. Zde se také koná velkolepá hostina. Svatební dort připravil belgický kuchař Serge-Gustave Sender, zvaný též cukrář králů. Připraveno je rovněž 99 lahví šampaňského Cuvée Dom Perignon ročník 1961. K této velké události byly vyrobeny také suvenýry. Mezi nimi jasně vede momentální hit Rubikova kostka. Při správném složení na ní objevíte oba novomanžele.

Přejeme královskému páru mnoho životních úspěchů.

Křištálová kouleVěštecká koule

Ve druhé polovině 80. let nastane manželská krize. Princ Charles bude mít milenku Camillu Parker Bowlesovou. Diana onemocní bulimií a pokusí se o sebevraždu. Stále se ovšem pohybují na veřejnosti společně, i když žije každý svůj život.

K rozvodu dojde až 28. srpna 1996. O rok později zahyne Diana se svým milencem Dodim Al-Fayedem při autonehodě. Charles se znovu ožení v roce 2005 se svou dávnou milenkou.

Páru se narodí dva syni, z nichž starší princ William se 30 let po svatbě svých rodičů ožení rovněž s velkou slávou.

V roce 2012 vydraží matka služebné z Buckinghamského paláce toast, který v den své svatby nedojedl princ Charles, za v přepočtu 7500 korun.

 

Zdroj: www.bbc.co.uk, www.ceskatelevize.cz, www.wikipedia.org, www.aktualne.centrum.cz, www.revue.idnes.cz

Témata: Londýn, princ Charles, Princezna Diana, svatba

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pátek 14. 5. 2021, včera měl(a) svátek Servác

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt