Křesťanská vojska porazila Turky v bitvě u Vídně

Křesťanská vojska porazila Turky v bitvě u Vídně zdroj: Wikipedia.org

12. 9. 2010, 16:21 | Marek Hnátek

stalo se 12. září 1683 starší

Vídeň – Spojenecká křesťanská vojska vedená polským králem Janem III. Sobieskim a lotrinským vévodou Karlem V. dorazila doslova v poslední chvíli. Dva měsíce obléhaná Vídeň byla jen krok od dobytí. V krvavé bitvě dokázalo cca 65 000 vojáků protiturecké koalice porazit a zahnat na útěk osmanské vojsko velkovezíra Kary Mustafy o síle přibližně 110 000 mužů. Přeživší nepřátelé ve zmatku uprchli do Uherské nížiny. Jde o obrovské vítězství, které by mohlo znamenat úplné odrazení turecké invaze v Evropě.

Hlavní město Habsburků bylo napadeno 14. července armádou 220 000 Turků. Velitel městské vojenské posádky, hrabě Rüdiger ze Starhembergu, měl na začátku k dispozici 11 000 vojáků a 5 000 dobrovolníků. Během obléhání přišlo o život 5 000 vojáků a 25 000 obyvatel. Turci ztratili okolo 100 000 bojovníků.

Pouze s vypětím všech sil dokázali obránci odrazit osmnáct velkých útoků – bojovali nejen s Turky, ale i požáry, hladem a nemocemi. Celou dobu bylo město ostřelováno z děl. Osmanům se podařilo prostřednictvím podkopů silně narušit hradby. Devatenáctý útok by byl pro Vídeňany tragický.

Průběh boje po příchodu spojeneckých vojsk

V krátké a na začátku vyrovnané bitvě se misky vah převážily na stranu křesťanů. O osudu střetnutí rozhodl průlom německých pěšáků za podpory dělostřelectva. Devastující útok si připsala spojená polská, císařská a bavorská kavalérie při drtivém nájezdu cca 20 000 jezdců do osmanských řad. Turky zachvátila panika a dali se na útěk.

[poll id=”10″]

Křištálová kouleVěštecká koule

Bitva u Vídně odstartovala porážku Turků v Evropě. Rozpínavá Osmanská říše se ještě pokusila zvrátit katastrofu, ale už v řijnu téhož roku byla dobyta ostřihomská pevnost a Svatá liga křesťanských zemí podporovaná papežem postupně dosáhla dalších úspěchů. Roku 1699 byl uzavřen karlovický mír – Osmanská říše se definitivně vzdala většiny Uher. Turkové přestali být takovou hrozbou a Evropa si částečně vydechla. Začal vzestup Habsburků.

12. září bylo krátce po bitvě vyhlášeno svátkem Jména Panny Marie.

Velkovezír Kara Mustafa byl po dalším vojenském debaklu na rozkaz sultána uškrcen.

Zdroj: Wikipedia.org, euRABIA.cz, Navajo.cz

Témata: bitvy, Turecko, voják

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 21. 11. 2019, včera měl(a) svátek Nikola

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt