Kryštof Kolumbus slaví další úspěch, objevil ostrov Portoriko

Kryštof Kolumbus slaví další úspěch, objevil ostrov Portoriko zdroj: Wikipedia.org

19. 11. 2011, 17:29 | Jana Maxová

stalo se 19. listopadu 1493 starší

Portoriko – Mořeplavec Kryštof Kolumbus, který se před bezmála dvěma měsíci vydal na svou druhou výpravu, sklízí další úspěchy. Dnes, 19. listopadu, objevil další ostrov, který tentokrát pojmenoval po Janu Křtiteli.

Kolumbus se svou posádkou již 3. října přistál na ostrově, jejž pojmenovali Dominika. Nebyl tam však vhodný přístav, proto putovali dále a nacházeli další a další dosud Evropany nespatřené ostrovy – Marii Galante, Guadaloupe, na němž se setkali s lidožravými Kariby, Montserrat či Redondu. A cestou na Hispaniolu, jíž objevili již při své loňské výpravě, narazili právě na Portoriko.

Jak zjistili, jedná se o kopcovitý ostrov s vlhkým klimatem. V samém jeho srdci se zvedá do obrovské výšky pohoří, které jako by ho půlilo na dvě zcela odlišné části – jižní suchou a severní šťavnatou a plnou zeleně. Obývají ho taktéž Karibové, ale zároveň i Arawakové.

Mořeplavci také zjistili, že kromě domorodých kmenů je zde celá řada živočichů, ptáků i různí plazi. Je tu i spoustu jeskyní, jež zatím neměli čas řádně prozkoumat.

Kolumbus chce vbrzku pokračovat dál, na Hispaniolu, na níž poprvé vstoupil téměř na den přesně před rokem, 6. listopadu 1492. Přišel tam sice o jednu ze svých lodí, Santa Marii, ale zato se mu podařilo nechat tam postavit pevnost, jíž pojmenoval Navidad (Vánoce). 43 členů posádky v ní zůstalo.

12. ledna letošního roku se se svými zbylými dvěma plavidly na Hispaniolu ještě jednou vrátil, ale tenkrát ho překvapili místní obyvatelé, kteří se znenáhla začali chovat nepřátelsky. Poté odtud zamířil zpět do Španělska, kde celou veřejnost ohromil svými úspěchy, v něž nikdo nevěřil, i desítkou domorodých Indiánů, jež na ukázku přivezl s sebou.

Křištálová kouleVěštecká koule

Kryštof Kolumbus podnikne ještě další dvě výpravy přes Atlantický oceán a budoucími generacemi bude považován za prvního Evropana, který objevil Ameriku. Díky jeho odvážným expedicím, jež původně měly za cíl pouze doplout do Asie, začne postupná kolonizace nově objevených zemí Jižní i Severní Ameriky.

Zdroj: Wikipedie, Esotravel.cz

Témata: Kryštof Kolumbus, objev, ostrov, Portoriko

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Úterý 20. 4. 2021, včera měl(a) svátek Rostislav

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt