Kursk má problémy, možná je potopen

Kursk má problémy, možná je potopen zdroj: Valka.cz

12. 8. 2012, 20:09 | Tadeáš Sedláček

stalo se 12. srpna 2000 90. léta

Barentsovo moře – Ruská ponorka třídy Oscar, Kursk, se dnes ztratila z dosahu ruských vojenských radiových stanic. Stalo se tak při vojenských manévrech ruského námořnictva v Barentsově moři.

Že má posádka čítající sto šestnáct námořníků nějaké problémy potvrzuje také norský seismologický institut – ten v místě manévrů ponorky zaznamenal dva výbuchy, které mohou být buď důsledkem potopení Kursku, či jeho příčinou. Ruská tisková agentura ITAR-TASS zatím odmítla cokoliv komentovat, nicméně ruská flotila již vyslala první záchrannou výpravu, což naznačuje potopení ponorky.

Tak či tak, tato nehoda jenom potvrzuje upadající vojenskou sílu ruského impéria po skončení studené války. A nám nezbývá než čekat, až se tradičně silná rouška ruskýcj vojenských tajemství poodhalí a my se dozvíme více o této tajemné nehodě.

Křištálová kouleVěštecká koule

Oficiálně Rusko přiznalo nehodu až 14. srpna, kdy probíhaly záchranné práce, které se však nedařily. Vše komplikovala bouře v místě nehody, zasahovali i norští potápěči. Rusko však dlouhou dobu odmítalo zahraniční pomoc ve větším rozsahu, a tak byla celá posádka odsouzena k záhubě. 21. srpna byli námořníci definitivně prohlášeni za mrtvé.

Za nehodu mohl katastrofální stav palubního vybavení – peroxid vodíku (používaný jako pohon torpéd) prosákl rzí v ochranném pouzdře a reagoval s kovy v torpédometu. To spustilo řetězovou reakci výbuchů vedoucích k potopení Kursku.

Zdroj: cs.wikipedia.org

Témata: ponorka, Rusko

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pátek 14. 5. 2021, včera měl(a) svátek Servác

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt