Kyjev padl, Mongolové si podmanili Rus

Kyjev padl, Mongolové si podmanili Rus zdroj: Nd05.jxs.cz

6. 12. 2012, 21:59 | Jan Geier

stalo se 6. prosince 1240 starší

Kyjev – Mongolská invaze do Evropy nezná hranic. Zatímco do dnešních dnů jsme považovali barbarské nájezdníky z východu za vzdálené, nyní je čas k obavám.

Kyjevské knížectví se stalo minulostí, jeho hlavní město padlo a bylo vypleněno. Dokonce i svatý klenot tohoto města, Desátkový chrám, byl zničen. Nechť Bůh potrestá tuto nevěřící zvěř!

Nesmíme však opomenout zbabělý čin kyjevského knížete Michala z Černigova, který po obdržení návrhu ke kapitulaci utekl do Uher. Podle našich zdrojů má v plánu sestavit armádu, se kterou se vrátí a slávu Kyjeva opět navrátí. Otázkou zůstává, kde najde nové spolubojovníky.

Princ Bátú-chán, vnuk nám velice známého Čingischána, měl tedy možnost se dnešního večera zmocnit bývalého hlavního města východních Slovanů. Je sice pravdou, že už několik let pozorujeme jeho upadající vliv, nicméně stále je kulturním centrem celé Rusy. Nejprve bylo třeba čelit snaze Mongolů vtrhnout do města. Velení obrany bylo v rukou tisícníka Dmitra.

Po několikadenní obraně hradeb se však Mongolové dostali do Kyjeva, a díky své precizní znalosti střelby šípem dokázali poranit Dmitra. Se svým vojskem se ukryl v chrámu. Bátú-chán však se svou armádou vpadl do budovy a všechny obyvatele Kyjeva nechal povraždit. Jediným, komu bylo povoleno tuto krutost přežít, byl Dmitra díky své odvaze.

Křištálová kouleVěštecká koule

Kníže Michal bude po nějaké době donucen jet zpět do své země, aby se poklonil Bátú-chánovi. Odmítne jeho uvítací rituál, protože ho bude považovat za barbarský. Je tedy umučen a jeho ostatky jsou dnes uchovány v moskevském Archangelském chrámu.

Kočovný národ bude ovládat Kyjev a okolí až do 15. století, kdy se tzv. Zlatá horda rozpadne z důvodu vnitřní nestability.

Zdroj: pavel70slama.blog.cz, cs.wikipedia.org, www.acizek.nfo.sk, cs.wikipedia.org

Témata: bitvy, Kyjev, Kyjevská Rus, Mongolové, Zlatá horda

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Středa 14. 4. 2021, včera měl(a) svátek Aleš

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt