Leninovo jméno a dílo budou žít na věky

Leninovo jméno a dílo budou žít na věky zdroj: Newlyswissed.com

21. 1. 2013, 13:56 | Adam Z.

stalo se 21. ledna 1974 70. léta

Velcí lidé odcházejí, aby tím usilovněji žili. On patří mezi ně. Právě dnes uplynulo od jeho smrti padesát let – a jeho knihy jsou nejčtenější ze všech, kolik jich na světě je.

O slovech, která pronesl, přemýšlejí i jejich nejzarytější nepřátelé, neboť je v nich pravda společenského vývoje. Obnovil svědomí lidstva a dal mu naději, kterou miliony uskutečňují s nikdy dříve nevídanou houževnatostí, protože je vede jeho duch.

Nevím, kdo řekl, že kdysi byl jen jeden Lenin, kdežto dnes má své následovníky na všech rovnoběžkách a polednících. Marná je zloba reakce v Chile i jinde.

Nemůže obrátit tok času do doby před Leninem. Nastala éra Leninova, neboť on to byl, kdo Marxovu ideu vloženou do slov „… velikým úkolem dělnické třídy je dobýt politické moci; jeden prvek úspěchu je v rukou dělnické třídy – její početnost, avšak počet padá na váhu jen tehdy, spojuje-li ho organizace a vede-li ho vědění…“ proměnil ve skutečnost.

Lenin dal teoretické a organizační základy stranám dělnického typu a naučil je, jak se starat o oprávněné dědictví předcházejících společenských formací, jak lidem vracet opravdové lidské žití.

Má pravdu africký básník Jean Briére: kroky Leninovy se vskutku svou ozvěnou rozléhají v halách závodů, na rozoraných polích, na mostech všech hlavních měst světa. Neustanou.

On, Lenin, je silou a zbraní prostých lidí.

Zdroj: Rudé právo – archiv.ucl.cas.cz

Témata: Lenin, Rudé Právo

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Středa 21. 10. 2020, včera měl(a) svátek Vendelín

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt