Lincoln povolal do zbraně 75 000 dobrovolníků, začíná válka Severu proti Jihu

Lincoln povolal do zbraně 75 000 dobrovolníků, začíná válka Severu proti Jihu zdroj: Amsterbrand-emilio1982.blogspot.com

15. 4. 2011, 14:39 | Marek Hnátek

stalo se 15. dubna 1861 19. stol.

Před třemi dny zaútočily síly jižanské Konfederace na federální pevnost Fort Sumter a tím pohřbily jakoukoli možnost na smír se členy původní Unie. Prezident Lincoln na to dnes zareagoval mobilizací desetitisíců dobrovolníků a přípravou na válku. Očekávají se krvavé boje a jistě jeden z největších konfliktů, jaké Amerika zažila.

Průmyslově vyspělý Sever tak stojí proti zemědělsky zaměřenému a na plantážích závislému Jihu. Přestože má Unie dvojnásobný počet mužů a v poměru výroby zbraní dokonce převahu 30:1, je výsledek války velmi nejistý. Jih má na své straně zkušené vojáky i vojevůdce a navíc doufá v pomoc Francie nebo Velké Británie, které Unii považují za politického a ekonomického konkurenta.

Pozadí konfliktu

Často zmiňovanou příčinou problému je otrokářství. To je však jen jedním z více důvodů. Sever a Jih jsou v dlouhodém sporu hlavně kvůli jinak preferované dělbě moci. Zatímco Unie požaduje větší centrální řizení, Jih naopak prosazuje větší samostatnost jednotlivých států.

Roznětkou konfliktu byla předcházející tři roky trvající občanská válka v Kansasu. Té přecházel 30. květen 1854, kdy si nově přijaté státy, Kansas a Nebraska, mohly vybrat, zda povolí nebo nepovolí otroctví a kdy tak byl rozprášen Missouriský kompromis, určující hranici 36° a 30′ severní šířky, kterou otrokářství nesmělo překročit. Do Kansasu se následně sjeli příznivci i odpůrci otrokářství a zahájili vyčerpávající boje, které musely ukončit až federální síly.

Představitelé Unie se nadále snažili celou záležitost vyřešit smírčí cestou. Napadení Fort Sumteru je však jasnou odpovědí a stanoviskem Konfederace. Amerika znovu vstupuje do války.

Křištálová kouleVěštecká koule

Ačkoli Unie bude mít po vypuknutí konfliktu větší počet vojáků, více techniky i silnější námořnictvo, zoufale jí budou chybět zkušení vojáci a generálové. Proto se její agenti vydají do zahraničí najímat nové vojevůdce, a zejména v Evropě dosáhnou úspěchů. Přesto to na rozhodující převahu a rychlý výsledek války nebude stačit. Již na konci 1862 se po prohraných bitvách začnou ve státech Severu začnou zvedat vlny nevole proti dosavadnímu nepříznivému průběhu střetnutí. V New Yorku budou muset být nepokoje zastaveny vojáky.

Na straně Jihu naopak stanou velmi schopní vojevůdci. Nejznámějším z nich se stane generál Lee.

Po menších střetnutích přijde první velká bitva 21. července 1861 u Bull Runu, kterou Konfederace vyhraje a obrátí vojsko Unie na útěk.

V roce 1863 se Sever vzchopí a získá nového spojence – Rusko. Ruská flotila dorazí k břehům New Yorku a San Franciska, a přestože se sama přímo nezúčastní bojů, její přítomnost zabrání, aby vojsko Konfederace napadlo San Francisco.

K rozhodujícímu okamžiku války dojde 1.-3. července 1863 při bitvě u Gettysburgu, kde vojsko Jihu utrpí těžkou porážku. Krátce nato Unie zvítězí v dalších důležitých bitvách a dále již bude pronásledovat ustupující vojska Jihu.

9. dubna 1865 se setká generál Severu Grant s Leem a Lee kapituluje.

Zdroj: Wikipedia.org

Témata: americká občanská válka, občanská válka, USA, válka

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pátek 14. 5. 2021, včera měl(a) svátek Servác

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt